Niedawno proponowaliśmy Wam zatrudnienie karykaturzysty podczas imprezy targowej. W związku z zainteresowaniem tematem, zapytaliśmy eksperta, jak w praktyce wygląda wynajęcie rysownika na targi. Na Wasze pytania odpowiedział znany satyryk i rysownik, właściciel portalu www.karykatury.com – Szczepan Sadurski.


  1. Czy zatrudnienie rysownika podczas imprezy biznesowej jest popularne?

 

Nasi karykaturzyści (profesjonalni karykaturzyści znani z prasy, absolwencji szkół lub studiów plastycznych) stale uczestniczą w rozmaitych imprezach na terenie całej Polski, podczas których rysują karykatury na żywo. To coraz popularniejsza forma działalności artystyczno-biznesowej.

  1. Ile czasu zajmuje zrobienie karykatury wprawnemu artyście?

 

Najczęściej są to karykatury rysowane ołówkiem, na planszach formatu A4, a wykonanie takiej karykatury trwa zaledwie od 2 do 5 minut czasu. W przypadku rysowania non stop, w ciągu godziny powstaje średnio 12 do 15 takich karykatur. Można powiedzieć, że jest to coś między karykaturą a portretem, gdyż zdajemy sobie sprawę, że karykatura ma budzić uśmiech i przyjemne skojarzenia oraz spełniać funkcję reklamową.

 

  1. Jaki jest koszt wynajęcia karykaturzysty na dzień targowy?

 

Podstawowa stawka za godzinę rysowania karykatur wynosi 250 zł. Powyżej 4 godzin stawka ulega obniżeniu. Dodatkowo (jeśli impreza ma miejsce poza miejsce zamieszkania) doliczamy koszt dojazdu.

 

Przy imprezie całodziennej – np. targi (8 godzin uczestnictwa, z uzgodnionymi przerwami w trakcie pracy) koszt wynosi 1.200 zł plus koszt dojazdu karykaturzysty.

Jeśli są to 2 kolejne dni – koszt wynosi 2 x 1.200 = 2.400, w tej cenie jest już koszt dojazdu. W tym przypadku organizator winien zapewnić karykaturzyście nocleg (chyba że impreza ma miejsce blisko miejsca zamieszkania karykaturzysty).

 

Jeśli klient sobie tego życzy, za dodatkową (niedużą) opłatą możemy przygotować kolorowe nadruki na kartonikach, na których będą powstawać karykatury (np. logo firmy, data imprezy w rogu każdego kartonika).

 

  1. Jak jeszcze można kreatywnie wykorzystać udział artysty w imprezie?

 

W ofercie mamy też udział znanego rysownika, tworzącego na żywo rysunki humorystyczne nie wymagające podobieństwa do konkretnych osób – np. prowadzenie rysunkowych quizów, rysunków związanych z imprezą, firmą czy tematyką targów (cennik taki sam jak wyżej) oraz przygotowanie wystawy rysunku humorystycznego, także na konkretny temat (np. humorystyczne rysunki o lekarzach) – ceny do uzgodnienia, w zależności od życzeń zamawiającego. Taka wystawa budzi duże zainteresowanie, jest świetnym uzupełnieniem udziału karykaturzysty w imprezie oraz może pełnić rolę oryginalnego wystroju stoiska targowego.

 

Dziękujemy za rozmowę i wyczerpujące informacje!

Polecane artykuły