Z panem Pawłem Niklińskim, wiceprezesem Targów w Krakowie, na temat nowej siedziby firmy – Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków, rozmawiała Anna Oborska.

 

Dzień dobry. W 2012 roku rozpoczęto prace na terenie, na którym powstanie EXPO Kraków. Co było motorem do podjęcia decyzji do budowy tego obiektu?

PN: Idea narodziła się wiele lat temu. Była związana z dynamicznym rozwojem naszej firmy. Nagle okazało się, że niektóre organizowane przez nas wydarzenia cieszą się tak dużym zainteresowaniem (vide: Targi Książki czy targi stomatologiczne KRAKDENT), że musimy reglamentować powierzchnię wystawienniczą! Poza tym widzimy, że w Krakowie – mieście o ogromnym potencjale, biorąc pod uwagę cel turystyki biznesowej – brakuje wysokiej klasy wielofunkcyjnych budynków wystawienniczych, targowo-kongresowych. Dzisiaj idea staje się rzeczywistością. To, co aktualnie dzieje się na placu budowy przy ul. Centralnej 53 –  to efekt wielu działań prowadzonych od 4 lat, kiedy to złożyliśmy wniosek o warunki zabudowy.

Jak długo trwały te formalności?

PN: Pozyskanie Warunków zabudowy trwało 2 lata, kolejny rok to finalizowanie projektu od strony biznesowej. Następnie kupiliśmy teren i mogliśmy przystąpić do dalszych prac. Obecnie kończymy wszystkie formalne procedury, a wykonawca jest już na placu budowy i właśnie zakończył prace wyburzeniowe.

Czy miasto w jakiś sposób wspierało Państwa w tej inwestycji?

PN: Władze miasta życzliwie i przychylnie patrzyły na projekt, choć zaznaczę, że w związku z tym nie było mowy o przyspieszaniu żadnych procedur. Byliśmy traktowani jak każdy inny prywatny inwestor.

Ale nie było ciężko?

PN: Nie było ciężko, ale nie było też lekko. Czy 4 lata to dużo w kategoriach takich przedsięwzięć biznesowych? Wydaje się, że nie, ale z punktu widzenia ekonomii to długi okres. Pojawił się kryzys i inne trudności, które powodowały, że całą inwestycję bardzo dokładnie kalkulowaliśmy. Powiedzmy sobie szczerze – budowa tak nowoczesnego obiektu to bardzo kosztowne przedsięwzięcie.

Kto jest autorem projektu budynku i czemu akurat na ten projekt Państwo się zdecydowali?

PN: Autorami koncepcji w oparciu, o które powstaje budynek są dwie pracownie architektoniczne. Biuro Projektowe NC Architekci, panowie Stanisław Nesterski i Grzegorz Czuchra oraz 9780 Architekci Homiński Jezierski. Oni opracowali koncepcję, która jest podstawą realizacji.  Budynek będzie składał się z 2 dużych hal – jednej o powierzchni 5 tys. m2 i drugiej – 4 tys. m2.  Co ważne – będą to hale bez żadnego słupa w środku. W związku z tym większa hala przypomina wymiarami przykryty stadion piłkarski i kiedy powstanie, będzie największą niczym nieograniczoną powierzchnią pod dachem w południowej Polsce. Ponadto na terenie obiektu zaplanowaliśmy lobby (1200 m2) , 12 sal seminaryjnych, biura firmy i restaurację. Łącznie EXPO Kraków zajmie powierzchnię 13 tys. m2.

A co z parkingami?

PN: Przy samym obiekcie będzie 400 miejsc parkingowych, co zapewni komfort naszym gościom.

Powiedział Pan, że hale nie mają żadnego filaru. Czy one są w jakiś sposób wzmocnione?

PN: Oczywiście. Tak duże konstrukcje buduje się z zastosowaniem dźwigarów. W naszym obiekcie te elementy będą miały długość 42 metrów. Co do bezpieczeństwa też jesteśmy spokojni – obliczenia przeprowadził konstruktor, odbioru dokona bardzo dobry, krakowski nadzór budowlany.

Zakończono teraz ostatni etap wyburzania. Termin oddania budynku jest na wiosnę 2014 roku. Czy zdążą państwo ze wszystkim? Czy są jakieś opóźnienia, jeśli tak, to jak sobie Państwo z nimi radzą? 

PN: Nie ma żadnych opóźnień  – wszystko przebiega zgodnie z planem. Choć trzeba przyznać, że harmonogram realizacji jest bardzo trudny i skomplikowany – wiele etapów się ze sobą zazębia, co wymaga dużej punktualności. Całość budynku ma być budowana z elementów prefabrykowanych. Konstrukcje to trzy niezależne bryły, które można budować równocześnie. Wierzymy, że wykonawca – firma RE-Bau dotrzyma terminu oddania obiektu do użytku.

Mają pastwo przygotowane już jakieś imprezy, jakiś kalendarz imprez, które będą się odbywać w nowym budynku?

PN: Będziemy organizować te wydarzenia, które aktualnie znajdują się w naszym kalendarzu. Słyniemy z wspomnianych wcześniej – największych Targów Książki w Polsce, Międzynarodowych Targów Stomatologicznych KRAKDENT® czy ze znakomitych targów przemysłowych. Nie brakuje pomysłów na nowe imprezy, jednak na razie nie chcemy niczego zdradzać. Cieszy nas fakt, że notujemy bardzo duże zainteresowanie zewnętrznych organizatorów targów, eventów czy kongresów – nie mamy wolnych terminów na maj 2014. Trzeba zaznaczyć w tym miejscu, że do tej pory Kraków omijały wszystkie duże, światowe imprezy. Ewentualnie realizowane były na mniejszą skalę lub wyłącznie w lecie, na stadionie. Przykładem mogą być te organizowane np. przez Microsoft. Kraków nie miał warunków do organizacji naprawdę dużych wydarzeń, teraz, za sprawą EXPO Kraków to się zmieni.

Dla kogo przede wszystkim ten obiekt jest kierowany? Czy międzynarodowym podmiotom czy raczej lokalnym?

PN: Z oferty EXPO Kraków skorzystać może każdy i wszystkich zapraszamy do współpracy. Chcemy, by w połowie obiekt gospodarować naszymi imprezami, a drugą połowę przeznaczyć dla zewnętrznych organizatorów – także tych z zagranicy. Dlatego kampania promocyjna obejmuje także działania za granicą. Mamy ambicję i wszystkie atuty, dzięki którym możemy w szybkim tempie stać się najważniejszym ośrodkiem targowo-kongresowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Na budowie EXPO Kraków zyska też miasto, które dzięki naszej działalności wzmocni swój wizerunek –  idealnego celu turystyki biznesowej.

Mają Państwo jeszcze wolne terminy na imprezy?

PN: Pomimo ogromnego zainteresowania obiektem wciąż mamy wolne terminy. O te najlepsze mamy oczywiście najwięcej zapytań. Trzeba też zaznaczyć, że w 2014 roku kalendarz jest już mocno wypełniony i w tej chwili negocjujemy już 2015 i 2016 rok.

Na razie możemy przejść się wirtualnie po budynku, czy jest znana już oficjalna data otwarcia EXPO? Czy będą temu towarzyszyły jakieś dodatkowe atrakcje?

PN: Otwarcie supernowoczesnej, wielkopowierzchniowej hali EXPO Kraków odbędzie się wiosną 2014 roku. Jeszcze nie wiemy jaką formę przybierze uroczyste otwarcie, ale na pewno przygotujemy coś specjalnego. Wszak dla nas będzie to inauguracja historycznej inwestycji.

Tak będzie wyglądać Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków

Front budynku w nocy Widok ogólny na budynek Widok z parkingu
Polecane artykuły