Gry i zabawy to znak naszych czasów,  a nawet można by powiedzieć że ich złota era. O tym w wywiadzie z Agatą Nelsson.

To już siódma edycja Targów Gra i Zabawa. Co sprawia, że targi te cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Targi Gra i Zabawa to cykliczna impreza, która już na stałe wpisała się w trójmiejski kalendarz eventowy.

To co nas wyróżnia od innych imprez tego typu to infrastruktura AMBEREXPO. Przestronne hale i centrum konferencyjne pozwalają nie tylko na zorganizowanie dużej imprezy targowej, ale także licznych turniejów, konkursów i innych atrakcji – wszystko w jednym miejscu i tym samym czasie.

Na Targach Gra i Zabawa można zobaczyć nowości największych wydawców gier z Polski i zagranicy. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się premierowe gry przywiezione z największych targów gier Spiel w Essen, zapraszamy również do Strefy Prototypów, w której można przeprowadzić testy gier. Na targach jest także Strefa Gości, w której podczas dwóch dni trwania  imprezy odbywają się liczne spotkania z twórcami i wydawcami gier.

To co jest szczególnie podkreślane przez naszych gości to fakt, że do gry zapraszamy całe rodziny, bowiem w szerokiej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. W targowej wypożyczalni mamy już ponad 2000 gier, w które można pograć, wybrać najbardziej interesujące, zanim zdecydujemy się na zakup. Do tego nasze „żółte koszulki” (instruktorzy gier) w Gralni wytłumaczą zasady nawet najbardziej skomplikowanych gier.

W Strefie Zabawy na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji. Są dmuchańce, paintball laserowy, warsztaty plastyczne i edukacyjne, strefa kinowa z Treflikiem i Kinem w trampkach, liczne konkursy i turnieje z super nagrodami. Nic dziwnego, że dzięki tak zróżnicowanej i bogatej ofercie co roku targi odwiedza ok. 10 tys. gości.

czego, Pani zdaniem wynika to ciągle wzrastające zainteresowanie grami planszowymi?

Być może dlatego, że gry planszowe to po prostu mądra rozrywka To zabawa która uczy. Do tego oferta jest tak bogata i atrakcyjna, że nie sposób się znudzić. No i trudny do przecenienia walor –  w gry planszowe można grać całymi rodzinami…

Czy targi znacząco wpływają na popularność gier?

Nasze targi z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością zarówno wśród wystawców jak i odwiedzających AMBEREXPO i bez wątpienia wpływają na popularność tej formy spędzania wolnego czasu. To nie tylko spotkania przedstawicieli branży i miłośników gier, ale właśnie promocja tej formy rozrywki wśród szerszej grupy odbiorców. A zainteresowanie grami jest coraz większe, czego wyrazem są liczne spotkania „planszówkowe”. Są to mniejsze imprezy organizowane w szkołach, centrach handlowych nie tylko przez firmy z branży, ale równie często przez pasjonatów, nauczycieli i różne stowarzyszenia. Powstają kawiarnie i kluby „planszówkowe”. Coraz więcej szkół bierze udział w programie „Edukacja przez szachy w szkole”.  Nauczyciele korzystają z gier w procesie edukacji (tzw. grywalizacja), a gry są dostępne dla dzieci w szkołach i świetlicach.

Jak to już zostało powiedziane gry planszowe to nie tylko zabawa, ale także walory edukacyjno- rozwojowe. Czy Targi Gra i Zabawa prezentują te wielostronne aspekty gier planszowych?

Jak już wspomniałam grywalizacja jest wykorzystywana zarówno w edukacji jak i w szkoleniach w biznesie. Przemodelowanie procesu uczenia w taki sposób, żeby w swojej strukturze przypominał grę sprawia, że nauka staje się ciekawą zabawą a wiedza jest łatwiej i szybciej przyswajana. Uczniowie chętniej się uczą i osiągają lepsze wyniki.

Oferta targowa skierowana jest do bardzo zróżnicowanego odbiorcy. Premiery z Essen to strefa przede wszystkim dla zaawansowanych miłośników planszówek. Tam prezentowane będą gry przywiezione z ostatnich targów Spiel, czyli światowe nowości wydawnicze i gry które dopiero będą tłumaczone na język polski i wydawane u nas. W Strefie Star Wars zapraszamy na mistrzostwa X-WING System Open oraz wystawę Star Wars Universum. Na targach odbędą się także finały Mistrzostw Polski. Wydawnictwo REBEL organizuje Mistrzostwa Polski we „Wsiąść do Pociągu: Zjednoczone Królestwo”, a Albi w „Marco Polo”. Od lutego do września w całej Polsce odbywały się eliminacje i zwycięzcy poszczególnych turniejów spotykają się właśnie u nas na wielkim finale i walczyć będą o główną nagrodę (1000 zł !)

W sobotę zapraszamy na Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Juniorów w szachach błyskawicznych. Mistrzostwa zostaną rozegrane systemem szwajcarskim na dystansie 11 rund, tempo gry 3 minuty na zawodnika + 2 sekundy na każde posunięcie od początku partii. Zgłosić można się tylko do Otwartego Turnieju Szachowego. Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund.

Szczególną, choć „nieco” odbiegającą w swoim charakterze od gier planszowych atrakcję dla odwiedzających Targi Gra i Zabawa stanowią zawody Fit Kids. To bardzo widowiskowe, stojące na wysokim poziomie zawody fitness i aerobic. Podczas V GRAND PRIX FITNESS Aleksandry Kobielak w sobotę, najlepsi zawodnicy z całej Polski będą rywalizować o powołanie do Reprezentacji Polski Fitness. W niedzielę natomiast odbędą się Mistrzostwa Świata w FIT-KID & Fitness Aerobic. Dodam tylko, że widzowie będą mogli podziwiać ponad 150 występów każdego dnia! Na scenie zaprezentują się zawodnicy w wieku od 5 do 18 roku życia, a także roztańczone Duety i Formacje Fitness, dowodząc, że dyscyplina sportu jaką jest Fitness FIT-KID & Fitness Aerobic jest świetnym sposobem na życie, zabawę i relaks.

Dziękuję za rozmowę.

Targi Gra i Zabawa odbędą się w dniach 24-25 listopada w gdańskim AmberExpo

Polecane artykuły