Pierwsze targi w Hanowerze, zainspirowane przez Brytyjczyków, odbyły się w roku 1947. Były to targi eksportowe, na których dla zwiedzających szczególną atrakcją była bułka ze śledziem poza reglamentacją.”Dzisiaj targi w Hanowerze są potęgą światową. Sama powierzchnia terenu targowego to 1.000.000 m2, a poniesione w ostatnim dziesięcioleciu nakłady inwestycyjne, 818 mln euro, przyczyniły się do wybudowania nowych lub zmodernizowania starych hal wystawienniczych, udoskonalenia infrastruktury, wybudowania wielokondygnacyjnych garaży parkingowych. System komunikacji publicznej zapewnia szybki i dogodny dojazd do terenów targowych. Dwie linie szybkiej kolei miejskiej łącza bezpośrednio centrum miasta z terenami targowymi, jedna z wejściem północnym, a druga z wejściem wschodnim. Trzecia łączy teren targów, via dworzec główny z portem lotniczym. Dla dojeżdżających własnym środkiem lokomocji przygotowano 8.700 miejsc parkingowych w wielopoziomowych parkingach krytych oraz 50.000 miejsc na parkingach otwartych, zlokalizowanych wokół terenów targowych.

Koncern Deutsche Messe AG ciągle umacnia więc czołową pozycję w światowym rankingu organizatorów targów międzynarodowych.

Pięć z dziesięciu największych imprez targowych na świecie odbywa się właśnie w Hanowerze, a wśród nich tak znane jak:

  • CeBIT – targi technologii informatycznych i telekomunikacyjnych, skupiające co roku ponad 8 tysięcy wystawców;
  • HANNOVER MESSE – targi prezentujące najnowsze osiągnięcia techniki i technologii w przemysłach maszynowym i elektrotechnicznym oraz informatyce przemysłowej;
  • LIGNA plus – targi maszyn dla przemysłu drzewnego i gospodarki leśnej;
  • EMO – świat obróbki metali;
  • IAA NUTZFAHRZEUGE – targi pojazdów użytkowych;
  • DOMOTEX – targi dywanów, wykładzin podłogowych i parkietu.

Z roku na rok zyskują też coraz to większe zainteresowanie z uwagi na potencjalne, perspektywiczne możliwości rozwoju i rosnące znaczenie tej dziedziny nauki dla praktyki, BIOTECHNICA – międzynarodowe targi branżowe biotechnologii.

DEUTSCHE MESSE AG ciągle rozszerza swoją ofertę. W ostatnich latach znacznie zaktywizował swoje działania zagranicą, a szczególnie w Australii, Brazylii, Turcji, USA i Chinach.

We wszystkich imprezach organizowanych przez DEUTSCHE MESSE AG w roku 2001 uczestniczyło ponad 29.000 wystawców i 2,5 mln zwiedzających, a obroty koncernu wyniosły 342 mln euro. Z Polski w targach w Hanowerze bierze co roku udział ok. 80 firm i przyjeżdża 5 tysięcy zwiedzających.

Tak więc nawet w dobie ogólnoświatowego osłabienia koniunktury, targi międzynarodowe niezmiennie dokumentują swoją rolę stabilizatora i animatora komunikacji gospodarczej.

W sytuacji różnego rodzaju zawirowań rynkowych imprezy targowe pełnią rolę busoli umożliwiającej zorientowanie się w przyszłych tendencjach.

Obecność na światowych imprezach daje wystawcom możliwość wypracowania komunikatywnych i technologicznych założeń dla strategii produkcji, a zwiedzającym niepowtarzalną okazję do zapoznania się w jednym miejscu i w tym samym czasie z pełną ofertą światową i dokonania optymalnego – z punktu widzenia potrzeb własnego przedsiębiorstwa – wyboru.

Zarząd Targów Hanowerskich ciągle uatrakcyjnia i doskonali standardy dla biznesu targowego. W dobie internetu prezentacje online najważniejszych imprez są ważnym medium, aby umożliwić wystawcom, zwiedzającym i dziennikarzom prace nie tylko w czasie trwania targów, ale przez cały rok.

Targi w Hanowerze wywierają także od lat znaczący wpływ na gospodarkę regionu. Same tylko wydatki wystawców i gości targowych oraz obroty wypracowane przez koncern przynoszą dodatkowy dopływ gotówki dla regionu w granicach 0,7 mld euro. Wolumen dodatkowej produkcji związanej z imprezami realizowanymi w Hanowerze daje ponadto dla regionu około 1,5 mld euro.

Hanower – stolica i jednocześnie główny ośrodek – oprócz gospodarki – kultury i nauki landu Dolna Saksonia szczyci się licznymi zabytkami, żywym i ambitnym nurtem życia kulturalnego oraz rozbudowaną siecią hoteli i gastronomii, zdolną zaspokoić najwyższe wymagania. Przybysza, którego z pewnością zachwyci idylliczne stare miasto, gotyckie budowle oraz jezioro Masch, położone w samym centrum miasta, uderza przede wszystkim bliskość przyrody, której Hanower zawdzięcza miano „Metropolia w zieleni”.

Jedną z licznych atrakcji turystycznych miasta, przyciągającą gości z całego świata są „Ogrody Harrenhausen”, słynny kompleks parkowy. Jego centrum stanowi ogród w stylu baroku. Nowym elementem w przebogatej mozaice „Ogrodów Harrenhausen” jest futurystyczny budynek, kryjący wewnątrz deszczowy las tropikalny, na który składa się 6.000 roślin z tropikalnej dżungli.

Wzajemne przeplatanie się tradycji nowoczesności, jakie cechuje półmilionową metropolię Hanower, nadaje miastu szczególny klimat miejsca, gdzie warto żyć i która daje się lubić.

Zdjęcia: www.sun.iinf.polsl.gliwice.pl/cebit2000/report/hanower.htm

Polecane artykuły