Większość z nas zna podstawowy kanon elegancji w biznesie. Czasem okazuje się, że teoria i praktyka nie zawsze idą w parze – wiemy, co powinniśmy zrobić, by dobrze się prezentować, ale niekoniecznie stosujemy te zasady na co dzień. Poprosiliśmy Karolinę Frydrychowicz, wizażystkę i stylistkę, o przypomnienie ponadczasowych reguł, które pozwolą nam prezentować się elegancko, nie tylko na targach.

1.Targi są miejscem specyficznym; przez 8h dziennie reprezentanci firm nawiązują relacje  „face to face” z klientami. Jest to męczące i odbija się na wyglądzie. Jak przygotować się do targów, by dobrze się czuć i prezentować w czasie imprezy?

 

Karolina Frydrychowicz: Najlepszym sposobem na przygotowanie się przed targami jest wizyta u kosmetyczki , która skomponuje indywidualnie dobrany zestaw pielęgnacyjny; masaż twarzy wraz z zabiegami, które odżywią naszą skórę, nadadzą jej zdrowy wygląd i pomogą przetrwać 3 dni w sztucznie oświetlanej i klimatyzowanej hali. Jeżeli nie możemy udać się do kosmetyczki, warto odwiedzić drogerię i dokonać odpowiednich zakupów – dzięki peelingowi do twarzy, maseczce odżywczej, regenerującej lub liftingującej i zabiegowi zrobionemu w domu, również możemy osiągnąć zadowalające efekty.

 

  1. W czasie targów i konferencji,  dość często przeważa męska reprezentacja firmy. Jak powinien prezentować się „mężczyzna idealny” w takiej sytuacji ?

 

K.F.: Musimy pamiętać że w czasie targów czy konferencji,  każdy z nas reprezentuje firmę, w której pracuje. Nie możemy sobie pozwolić na ignorancję wobec własnego wyglądu i raczej powinniśmy zrezygnować z ulubionej amarantowej koszuli, na rzecz klasycznej elegancji.

 

Oficjalnym strojem biznesowym dla mężczyzn jest garnitur – panowie często zapominają o tej złotej regule dobrego wyglądu, zastępując go zestawem marynarka + spodnie. Jeżeli chodzi o kolorystykę, najlepiej ubrać garnitur w stonowanych barwach, na przykład grafitowy, do tego klasyczne obuwie i dobrze dobrane skarpetki. Pamiętajmy, że skarpetki powinny być odpowiedniej długości – widok nagich łydek wyłaniających się ze spodni – nawet pięknie wymodelowanych, mija się z kanonem elegancji biznesowej.

 

Jeśli mężczyzna wie, że już po 2 godzinach od ostatniego golenia znowu ma na twarzy cień zarostu, nie powinien zakładać białej koszuli, która będzie to podkreślać – w takiej sytuacji świetnie sprawdza się ciemny błękit, który potrafi optycznie zatuszować niewielki zarost.

 

  1. Czy są jakieś szczególne wskazania w kwestii wyglądu kobiety?

 

K.F. Dbając o własny wizerunek, nabieramy pewności siebie, a przez to stajemy się bardziej wiarygodni w oczach klienta. Warto o tym pamiętać. Poniżej  kilka porad  dla kobiet:

 

  • makijaż powinien być lekki i niemal niezauważalny, dopasowany no naszego typu urody;
  • fryzura nie powinna rzucać się w oczy, a kolor włosów, nawet jeżeli jest farbowany,   powinien wyglądać naturalnie. Jeżeli mamy długie włosy, najlepiej upiąć je w górze – będziemy wyglądać poważniej i bardziej profesjonalnie.
  • jeśli lakierujemy paznokcie, to najlepiej zrobić francuski manicure, który wygląda bardzo naturalnie.

 

Najlepszym strojem na targi jest tzw. ubiór biznesowy. Należy unikać strojów wieczorowych- te lepiej zarezerwować na uroczystą galę dla wystawców. Polecam zestaw: marynarka + klasyczna spódnica lub ewentualnie eleganckie spodnie. Dopuszczalne są też zestawienia typu: spódniczka + bluzka lub spodnie + bluzka. Oczywiście z zachowaniem podstawowych zasad elegancji; spodnie nie powinny być zbyt opięte, a spódnica zbyt krótka.

  1. Po targach często odbywają się rożnego rodzaju bankiety – jak, mając niewiele czasu i zaplecze stoiska do dyspozycji, przygotować się do takiej imprezy?

 

 

 

K.F: Wychodząc z domu, dobrze wziąć ze sobą podręczną kosmetyczkę, a w niej:

 

 

  • tonik do odświeżenia twarzy;
  • nawilżający krem do twarzy lub bazę pod podkład. Baza nawilży, wygładzi i spowoduje, że podkład będzie utrzymywał się o wiele dłużej
  • podkład, najlepiej płynny,  który o wiele lepiej dostosuje się do skóry i wytrzyma wiele godzin w sztucznym oświetleniu;
  • Puder sypki, który pozwoli utrzymać świeży i matowy wygląd twarzy;
  • cień do oczu – makijaż wieczorowy powinien być bardziej wyrazisty, niż wersja dzienna;
  • tusz do rzęs- najlepiej wodoodporny i pomadkę lub błyszczyk do ust.

 

 

  1. 8 godzin w sztucznym oświetleniu, w klimatyzowanej hali odbija się niekorzystnie na naszej cerze – zaczerwienienia, podrażnienia, przetłuszczenie lub nadmierne przesuszenie skóry, są na porządku dziennym. Co Pani radzi osobom o problematycznej cerze?

 

 

 

Każdy typ skóry wymaga dobrze dobranej pielęgnacji. Tylko odpowiednio zadbana cera może być piękna i pełna blasku. Jednak, zanim przystąpimy do pielęgnacji naszej skóry, musimy sprawdzić jaki typ cery posiadamy, aby dobrze dobrać kosmetyki.

 

 

 

Skóra słucha i skłonna do podrażnień.

 

 

  • podczas codziennej toalety należy unikać wody, szczególnie tej mocno  chlorowanej, oraz kontaktu skóry z tradycyjnym mydłem, które silnie wysusza i pozbawia naskórek wilgoci;
  • do demakijażu należy stosować łagodne mleczka kosmetyczne np. na bazie wody termalnej;
  • do tonizacji używamy tylko preparatów bezalkoholowych, a nastepnie aplikujemy odpowiedni krem (najlepiej odżywczy , nawilżający i regenerujący)

 

 

Skóra tłusta.

 

 

  • przy skórze tłustej nie należy stosować agresywnych preparatów odtłuszczających i wysuszających skórę;
  • twarzy nie wolno przecierać płynem z zawartością alkoholu czy spirytusu salicylowego, ponieważ podrażnia on skórę;
  • do pielęgnacji dobrze sprawdzają się żele do mycia ze składnikami ściągającymi i zmniejszającymi łojotok ( tymianek , szałwia , cytryna);
  • dobrze jest stosować kremy zawierające składniki mineralne – takie jak kaolin ,talk , skrobia , pochodne cynku lub miedzi lub kremy z kawasami owocowymi.

 

 

6.Co zrobić, żeby makijaż utrzymał się przez cały dzień?

 

 

 

Dobrym sposobem na utrzymanie makijażu przez cały dzień jest zakup Fixatora który utrwala makijaż.

 

 

 

  1. Czy są jakieś szczególne zalecenia odnośnie wyglądu hostessy?

 

 

 

Zazwyczaj jest tak, że hostessa otrzymuje ubranie od pracodawcy, w zależności od wykonywanej pracy, ale zdarza się również, że wybór stroju pozostaje w jej gestii. Wtedy najbardziej stosowny będzie opisywany wcześniej strój biznesowy, czyli bluzeczka + spódniczka ewentualnie eleganckie spodnie  lub marynarka + spódniczka.

 

Makijaż hostessy powinien być delikatny, nie rzucający się w oczy.

Polecane artykuły