Konferencja to wydarzenia na którym spotka się grupa ludzi będących trzonem danej branży. Z tego względu to jak się ubierzesz może mieć wielkie znaczenie jak zostaniesz odebrany oraz jak ułoży się nawiązywanie kontaktów. Dlatego, warto zastanowić się jak dobrać strój na takie wydarzenie.

Ubranie naprawdę może sprawić problemy. Zanim podejmiesz decyzje musisz się zastanowić nad:

  •    typ konferencji,
  •    miejsce, gdzie się ona odbywa,
  •    pogodę na zewnątrz i temperaturę we wnętrzach
  •   aktywności, które są w planie konferencji,
  •   dopasowanie stroju do swojej pozycji i prezentowanego wizerunku.

 

Typy konferencji są dwa, konkretnie biznesowe i naukowe. W tym pierwszym przypadku strój powinien być bardziej konserwatywny. Warto powiedzieć, że bardzo często zdarza się, że organizator na zaproszeniach informuje, jakiego stroju oczekuje się od uczestników. Na konferencjach biznesowych zazwyczaj to „business formal”, a na naukowych „  business casual”. Strój wieczorowy czy casual zdarza się bardzo rzadko.

 

Business formal oznacza, że mężczyźni muszą być ubrani w garnitur. Kolorystycznie mamy spory wybór, przykładowo może być granatowy, szary, popielaty czy grafitowy. Czarny najlepiej zachować na wieczorowe spotkania. Nie wolno zapomnieć o krawacie! Zapamiętaj jednak, że nie może być krzykliwy, a wzory, jeśli nie chcemy zakładać jednolitego, muszą być subtelne. Koszula najlepiej w jasnych kolorach, musi współgrać z odcieniem garnituru. Klasyczne buty, takie jak oxfordy, też muszą być w kolorze dobranym do garnituru. W tym stylu kobiety mają trzy opcje do wyboru: spódnica i żakiet, spodnie i żakiet albo sukienka. W porównaniu z mężczyznami mają również większy wybór kolorystyczny. Ubiór powinien zakrywać kolana i ramiona oraz nie być zbyt obcisły. Z kolei buty powinny być czółenkami na średnim lub niskim obcasie. Rajstopy lub pończochy są kwestią oczywistą.

Business casual to ubiór o stopień niższy pod względem formalności. Casual pozwala na większą swobodę i ekstrawagancję stroju, co niekoniecznie ułatwia sprawę. Mężczyźni powinni zrezygnować z krawata, a spodnie nie powinny być od garnituru. Spodnie najczęściej wybierane to najczęściej chino, choć czasami, na wydarzenie z luźną atmosferą można założyć granatowe lub czarne czy jednolite jeansy o klasycznym kroju. Pozostaje koszula oraz większy wybór kolorów.  Dobrana do niej marynarka może być typu codziennego, z lekkiego materiału i bez podszewki. Ewentualnie można postawić na sweter. W przypadku kobiet możliwa jest rezygnacja z żakietu na rzecz koszuli lub swetra, a nawet bluzki która nie odsłania dekoltu, pleców ani ramion. Spódnice i spodnie pozostają takie jak w kategorii „business formal”. Kolorystycznie wybór jest szerszy niż w „business formal”. Panie mogą pokusić się również o dodatki, które nie będą krzykliwe.

W przypadku prelegenta strój powinien trzymać się górnej granicy elegancji.

Podsumowując na zaproszeniach zazwyczaj podawany jest typ obowiązującego stroju. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić czy mamy odpowiedni strój, dobrze też przymierzyć przykładowy ubiór aby sprawdzić jak się prezentujemy.

 

Polecane artykuły