XXI-logo

Pani Żaneta Berus, Prezes EXPO XXI Warszawa i członek Zarządu Sapphire Group Poland wskaże nam dziś najważniejsze aspekty dobrego, udanego biznesu na rynku targowym. Co możemy zrobić, by odnieść sukces równy Expo XXI?

Dzień dobry. EXPO XXI Warszawa należy do najbardziej rozpoznawalnych obiektów targowych w Warszawie. Czemu zawdzięcza tę pozycję? Co cechuje profesjonalny ośrodek targowy?

EXPO XXI Warszawa rzeczywiście jest chyba najbardziej rozpoznawalnym obiektem targowym w stolicy, jak również poza Warszawą oraz za granicą. Naszym wyróżnikiem jest wielofunkcyjność – EXPO XXI Warszawa to obiekt multi-venue. Podstawą bardzo dobrej pozycji na rynku jest niezwykle wysokie zaawansowanie techniczne obiektu oraz sposób współpracy z naszymi klientami. Nie wynajmujemy jedynie powierzchni – my od początku tworzymy imprezy wraz z naszymi klientami. Nasz zespół w codziennej pracy koncentruje się na dopasowaniu ofert, usług i innych elementów kluczowych dla klienta według jego potrzeb. Jesteśmy skoncentrowani na oczekiwaniach naszych klientów, zatem stawiamy na elastyczność współpracy i to właśnie jest kluczem do sukcesu EXPO XXI Warszawa.

Jeśli miałabym wybrać najważniejsze cechy profesjonalnego ośrodka targowego to wybrałabym następujące aspekty:
– doświadczenie zespołu
– parametry techniczne obiektu, bezkolumnowa powierzchnia, możliwość zastosowania podwieszeń itp.
– szeroki zakres usług
– lokalizacja obiektu
– elastyczność
EXPO XXI Warszawa posiada te cechy, co wyróżnia nas na tle konkurencji. Dowodem na spełnianie oczekiwań, skuteczne działanie i pozytywną ocenę klientów są cykliczne, wieloletnie imprezy targowe i mnóstwo nowych eventów każdego roku.

Jak istotne przy wyborze powierzchni targowej są według Pani takie czynniki, jak dojazd czy bliskość bazy noclegowej?

Cechą dość istotną i wartą podkreślenia jest lokalizacja obiektu. Zdecydowanie położenie obiektu, odległość od centrum miasta, łatwość dojazdu, bliskość bazy noclegowej, a także otoczenie najważniejszych, charakterystycznych punktów na mapie miasta jest ważna. EXPO XXI Warszawa znajduje się tak naprawdę w sercu Warszawy, a bogata baza noclegowa jest na wyciągniecie ręki (dzieli nas 5 minut drogi od kilkunastu hoteli). Z pewnością jest to bardzo ważne dla organizatorów wydarzeń o różnym charakterze, zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym.

Czy zorganizowanie targów – również międzynarodowych – jest skomplikowanym przedsięwzięciem? Jakich umiejętności wymaga?

Organizacja targów jest zawsze sporym wyzwaniem. W dużej mierze to właśnie od pracy i zaangażowania organizatorów zależy sukces targów. Dobry organizator powinien sprawnie zarządzać czasem i projektem. Każde targi to właśnie taki projekt, który wymaga zarządzania w czasie, odpowiedniej wiedzy na różnych polach oraz sporej znajomości rynku. Jednocześnie trzeba pamiętać o kilkunastu zmiennych, a wszystko dodatkowo musi być zawarte w określonym budżecie, aby przedsięwzięcie miało sens biznesowy. Jeśli mówimy o wydarzeniach o charakterze międzynarodowym, to oczywiście dany projekt charakteryzuje się dodatkowymi wyzwaniami, zatem potrzebujemy więcej umiejętności i jeszcze większej ilości czasu. Obojętnie, czy mówimy o targach, czy o kongresach, konferencjach, eventach o zasięgu międzynarodowym. Skala takich wydarzeń jest znacznie szersza, a to wiąże się z większym nakładem pracy. Istotne jest dopasowanie do potrzeb wielu osób, o różnej narodowości, orientacji na potrzeby, a także dobra znajomości danej branży i zróżnicowanych rynków.

Co liczy się dziś bardziej: targi o ugruntowanej renomie czy nowi gracze?

Nie ma reguły. To jest biznes i liczy się pomysł, wykonanie, dopasowanie do potrzeb rynkowych i elastyczność. Jeśli dany organizator wypracował sobie silną pozycję i organizuje rozpoznawalne wydarzenie, to nieustannie musi obserwować rynek, branże i stale dopasowywać swoją ofertę, a co za tym idzie – szukać nowych, nowoczesnych rozwiązań. Ugruntowana pozycja marki nie jest w stanie pomóc, jeśli firma nie dostosuje oferty do zmieniających się potrzeb klientów i rynku. Czasem nowy gracz może szybko podbić rynek i stać się liderem. Oczywiście wymaga to umiejętności wpasowania się w rynek, obiektu o wysokich standardach, doświadczenia organizatora, wiedzy branżowej i ciężkiej pracy. Targi o ugruntowanej pozycji kiedyś również były na etapie nowego gracza. Oczywiście wygodniej jest posiadać w swoim portfolio tylko wydarzenia, które odniosły już ogromny sukces. Ale dziś rynek potrzebuje nowych inicjatyw i warto je wspierać. EXPO XXI Warszawa właśnie to robi, wspieramy silne wydarzenia, które często potrzebują wskazania kolejnych kierunków, czy dostarczenia nowoczesnych usług. Jednocześnie jesteśmy wsparciem dla firm, które rozpoczynają nowe przedsięwzięcia. Chętnie prowadzimy je od samego pomysłu, poprzez wsparcie przy realizacji przedsięwzięcia i podpowiadanie rozwiązań. Dzięki temu mamy poczucie, iż niejako wspólnie tworzymy wydarzenia rozpoznawalne w kraju i za granicą. Serdecznie zachęcam wszystkich do rozpoczęcia współpracy z nami i przekonania się, jakie mamy podejście do biznesu.

Dziękuję za rozmowę! Rynek targowy rzeczywiście jest nieprzewidywalny. Warto przekonać się o tym z wielu perspektyw!

Zdjęcia dzięki uprzejmości pani Żanety Berus

Zuzanna Żemła, stoisko.pl

Polecane artykuły