magda_3

Autoprezentacja – mówi się, że to klucz do pozytywnych relacji zarówno osobistych, jak i biznesowych. Nietrudno zatem dojść do wniosku, że bez odpowiedniego wizerunku na targach zdziałamy niewiele. Jak przyciągnąć klientów i partnerów biznesowych, nie wypowiadając ani słowa? Sekret tkwi w ubiorze. Kilka słów o nim powie nam pani Beata Bojda, specjalistka w dziedzinie mody, makijażystka, charakteryzatorka, pedagog.

Dzień dobry. Wystylizowała Pani już niejedną modelkę, niejednego aktora. Ja spytam o coś innego – jaki strój najlepiej posłuży nam na targach? Jaki zaś po nich, na wieczorze targowym, spotkaniu z klientami?

Targi są specyficzną imprezą, która służy przede wszystkim  zaprezentowaniu produktu lub usługi, dlatego strój musi być dostosowany do tego, co chcemy pokazać. Na przykład, jeśli naszym produktem jest żywność regionalna, możemy wystąpić w stroju ludowym lub z elementami charakterystycznymi dla regionu, z którego pochodzą nasze produkty, jeśli natomiast sprzedajemy usługę bankowa lub nową technologię,  zawsze sprawdza się garnitur z jasną koszulą dla mężczyzn lub garsonka dla kobiet. Wieczorne spotkanie „potargowe” służy przełamaniu lodów, dlatego strój nie musi być już tak zobowiązujący i zależy od miejsca, wieku i stanowiska pełnionego w firmie.

Lepiej postawić na skromność czy elegancję?

Najlepszym wyborem będzie tak zwana skromna elegancja. Zawsze jednak musimy pamiętać o jakości materiałów, z których są zrobione lub uszyte nasze ubrania. Nie mogą wyglądać  na tanie, ale tez nie powinny odstraszać od nas zupełnie przeciętnych ludzi.

Czy na dobre wyjdzie nam wyróżnianie się? Powinniśmy wybrać barwy jaskrawe czy raczej stonowane?

To, jaki kolor i fason wybierzecie Państwo do prezentacji swoich produktów i usług, zależy często od kolorystyki logotypu lub tzw. barw firmowych. Jeśli jednak firma nie ma polityki identyfikacji swoimi kolorami, najlepiej wybrać barwy stonowane, takie jak: granat, szary, czarny czy grafitowy – obowiązkowo zestawiony z jasną koszulą.

Czy garnitury i garsonki są już passé?

Garnitury i garsonki nigdy nie będą „passé”, jeśli ich krój będzie zgodny z trendami w modzie.

Nietrudno zauważyć, że ulubionym elementem stroju naszej nowej premier są broszki. To wdzięczny dodatek, ale – czy pasuje też na targi? Co powie Pani o pozostałych dodatkach takich jak apaszki, zegarki czy biżuteria?

Dodatki są ciekawym elementem przełamującym nudę tradycyjnych ubiorów. Na targowe spotkania wybierajcie te klasyczne, czyli: zegarki, perłowe kolczyki, apaszki oraz – właśnie broszki.

Gdyby była Pani wystawcą, zdecydowałaby się Pani wśród swoich pracowników na stroje indywidualne czy ujednolicone? Dlaczego?

Ponieważ jestem zodiakalną panną, lubię, jak wszystko jednak do siebie pasuje, dlatego wybrałabym dla moich pracowników stroje ujednolicone. Może nie takie same, ale w podobnym kolorze i kroju, z jednym charakterystycznym elementem wspólnym dla każdego, np. koszulą lub apaszką dla kobiet i krawatem dla mężczyzn.

A jak ubrać się na targi mody? To pytanie bez wątpienia spędza sen z powiek wielu przedsiębiorczym kobietom.

Targi mody rządzą się zupełnie innymi regułami. Tam musisz zachwycić swoją oryginalnością, znajomością tego co jest „trendy”, przy zachowaniu pewnej dozy niedbałości i luzu.

Buty są wizytówką człowieka; targi są jednak długotrwałą i męczącą imprezą. Jak pogodzić elegancję z wygodą?

Na szczęście mamy już do wyboru buty, które są zarówno eleganckie, jak i wygodne. Będąc kobietą można zamiast garsonki wybrać damski garnitur, do którego pasują płaskie eleganckie buty, a klasyczne szpilki zastąpić pięknymi czółenkami na słupku, który w nadchodzącym sezonie jest szalenie modny.

Dziękuję za pomocne rady! Teraz wystarczy tylko z nich skorzystać i przekonać się, jak modne i wygodne mogą być targi!

Zdjęcia dzięki: vintouch.org

Zuzanna Żemła, stoisko.pl

Polecane artykuły