Rozmawiamy z Panią Iwoną Miliszkiewicz, Komisarz Targów HORECA

Stoisko.pl: HoReCa to międzynarodowy związek organizacji hotelarskich – czy stąd wzięła się nazwa organizowanych przez Państwa targów?

Iwona Miliszkiewicz: Skrót HoReCa powstał od pierwszych liter słów Hotel, Restauracja, Catering i jest ogólnie używany dla wspólnego określenia tej grupy docelowej. W związku z tym świetnie oddaje zakres branżowy i identyfikuje odbiorców naszej imprezy. Używamy go od osiemnastu lat i byliśmy pionierami wprowadzając to określenie na polski rynek. W targach mogą wziąć udział wszyscy, których oferta adresowana jest do przedstawicieli branży HoReCa.

Stoisko.pl: W roku bieżącym ponownie targom Horeca towarzyszą imprezy Gastrofood oraz Enoexpo – czy taka koegzystencja na stałe wpisze się w charakter imprezy? A jeśli tak, może warto nadać wydarzeniu jedną wspólną nazwę?

Iwona Miliszkiewicz: Targi GASTROFOOD odbędą się po raz dziewiąty, a Targi Wina ENOEXPO po raz ósmy, co świadczy o tym, że są one integralną częścią Targów HORECA, które mają już osiemnastoletnią tradycję. Nie ma potrzeby wspólnego nazewnictwa, gdyż każda z tych imprez rozwija się w nieco innym kierunku i z powodzeniem mogłaby istnieć samodzielnie. Jednakże nasze badania prowadzone zarówno wśród wystawców, jak i gości odwiedzających targi wyraźnie wskazują, że imprezy wzajemnie się uzupełniają. Możemy zaproponować odwiedzającym pełną i przekrojową ofertę wyposażenia hoteli i restauracji, a także artykuły spożywcze i napoje oraz wina z całego świata. Dziś, gdy wszyscy mamy mało czasu, chcemy go wykorzystać maksymalnie, a możliwość spotkania się w jednym miejscu i czasie z wystawcami z różnych segmentów to ogromne ułatwienie.

Stoisko.pl: Poprzednia edycja targów Horeca zgromadziła 260 wystawców – jak to wygląda w tym roku?

Iwona Miliszkiewicz: W tym również nie zawiedziemy naszych Gości. Na powierzchni ponad 7 tys. m2 swoją ofertę zaprezentuje blisko 300 wystawców z Polski i zagranicy.

Stoisko.pl: Jak ocenia Pani kondycję branży hotelarskiej czy hotelarsko-gastronomicznej w Polsce?

Iwona Miliszkiewicz: Jak każda branża przeżywa swoje wzloty i upadki. Niestety, światowy kryzys gospodarczy dość mocno uderzył w Restauratorów i Hotelarzy. Jest to jednak branża bardzo dynamiczna, szybko dostosowująca się do zmian rynkowych, więc mam nadzieję, że po raz kolejny wyjdzie obronną ręką. My także staramy się reagować na wszelkie zmiany i dzięki prezentowanej na targach ofercie naszych wystawców oraz programowi merytorycznemu towarzyszącemu targom podpowiadamy, jak wykorzystać swoje atuty, i w którym kierunku prowadzić biznes. Myślę, że sporą szansą jest organizacja EURO 2012 w Polsce i w kolejnych latach będziemy obserwować wzrost inwestycji w branży hotelarsko-gastronomicznej.

Stoisko.pl: Co jest najmocniejszą stroną targów Horeca, stroną która szczególnie powinna być interesująca dla wystawców?

Iwona Miliszkiewicz: Myślę, że mocną stroną imprezy jest jej kompleksowość i wielokierunkowość. Połączenie oferty wyposażenia hotelu czy restauracji z ofertą gastronomiczną i winiarską odróżnia nas od innych imprez tego rodzaju. Wszyscy ludzie zawodowo związani z branżą hotelarską czy gastronomiczną wiedzą, że w listopadzie obowiązkowo należy odwiedzić Kraków.

Stoisko.pl: Przewidują Państwo docenianie w jakiś sposób najciekawiej zaaranżowanych stoisk targowych?

Iwona Miliszkiewicz: Od lat nie stosujemy takiego kryterium oceny. Wystawcy przygotowują stoiska z myślą o swojej ofercie i odbiorcach. To jeden z istotnych elementów wizerunku firmy. My natomiast nagradzamy produkty i usługi prezentowane na targach, cenimy nowości, które wyznaczają trendy. Targom towarzyszą trzy konkursy: Konkurs na Najlepszy Produkt dla Hotelarstwa i Gastronomii, Konkurs Winiarski o Medal Targów ENOEXPO oraz Konkurs Polskich Win o Medal Targów ENOEXPO.

Stoisko.pl: Co powinno zachęcić do przybycia na ulicę Centralną 41 w dniach 17 – 19 listopada potencjalnych zwiedzających?

Iwona Miliszkiewicz: Oprócz bogatej oferty prezentowanej przez wystawców na stoiskach, mamy także interesujący program towarzyszący: seminaria dla hotelarzy i gastronomów, szkolenia dla baristów, degustacje win dla restauratorów, czy Festiwal Kulinarny, gdzie najlepsi kucharze będą prezentować swoje popisowe potrawy.

Stoisko.pl: Czego powinno się życzyć organizatorom targów dla branży hotelarskiej i gastronomicznej?

Iwona Miliszkiewicz: Kolejnych osiemnastu lat i wielu pomysłów, które pozwalają uatrakcyjnić prezentowaną ofertę i wzbogacają imprezę, zachęcając co roku ponad 8000 gości do odwiedzenia naszej imprezy.

Stoisko.pl: Tego właśnie, w takim układzie, życzy Stoisko.pl. Dziękuję za rozmowę.

Najbliższa, XVIII edycja Targów HORECA odbędzie sie w dniach 17 – 19 listopada.

Polecane artykuły