Dworzec_Kraków_Główny

Stolica Małopolski może pochwalić się oddanym do użytku w zeszłym roku, nowoczesnym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Ta sięgająca standardów europejskich ogromna hala, przyciągająca organizatorów największych, najbardziej profesjonalnych oraz międzynarodowych targów jest niewątpliwą chlubą Targów w Krakowie, bynajmniej nie pozostaje jednak jedynym miejscem, w którym odbywają się tutejsze wystawy czy festiwale. W mieście Kraka pełno jest wydarzeń, które choć niszowe, przyciągają tłumy, bo oczarowują anturażem i atmosferą. Podążmy szlakiem krakowskich targów, poznajmy miejsca magiczne i nieoczywiste, które nabierają kolorów i odżywają dzięki niezwykłym inicjatywom.

Stary budynek Dworca Głównego

Po uruchomieniu nowego, podziemnego dworca, jego stara siedziba została zamknięta, zaś po kilku miesiącach niepewności co do nowej koncepcji zaadaptowania dziewiętnastowiecznego gmachu, ostatecznie w 2014 roku zdecydowano, że zamieni się on w kino. Odrzucono m.in. pomysł utworzenia tam powierzchni biurowej, ponieważ bez miejsc parkingowych w pobliżu byłaby nieatrakcyjna. Wojewódzki konserwator zabytków wydał zgodę na przeobrażenie budynku w kino, pod warunkiem zachowania zabytkowych elementów wnętrza. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze seanse obejrzymy w 2016 roku.

Co jednak do tego czasu? Dworzec nie stoi bezczynnie. Między marcem a majem tego roku odbywał się tam cotygodniowy Targ Śniadaniowy. W każdą sobotę i niedzielę tę właśnie przestrzeń zapełniały zdrową, często produkowaną tradycyjnymi sposobami żywnością, dziesiątki wystawców z Małopolski i innych części kraju.

Targom Śniadaniowym towarzyszyły nie tylko kulinaria. W ciągu dni roboczych tygodnia odbywały się wernisaże i pokazy, koncerty i działania performatywne, animacje dla dzieci, warsztaty kulinarne, warsztaty z upcyklingu, warsztaty tworzenia alternatywnych kosmetyków, spotkania z dietetykami i specjalistami wielu dziedzin. Budynek Dworca odżył na nowo!

TARG Śniadaniowy w Krakowie

To nie wszystko. 23 i 24 maja gmach starego dworca zamienił się w centrum streetwearu; odbywały się tam drugie targi modowe Kiermash. Moda uliczna wypełniła wszystkie sale i zakamarki budynku, gdyż na wydarzenie przybyło aż 120 wystawców! Wybór dworca był konsekwencją poszukiwań organizatorów miejsc nieoczywistych w Krakowie. Wiemy też, że nie jest to ostatni raz, gdy Kiermash zagości w tym właśnie miejscu!

Kiermash For Sure Production1

 

Tuż przed zamknięciem budynku odbyła się tam z kolei siódma edycja Targów Dizajnu. 14 grudnia 2013 roku przestrzeń dworca wypełnili projektanci z różnych dziedzin: graficy, ilustratorzy, fotografowie; w sumie ponad 50 wystawców. Zaopatrzyć się można było w piękne produkty z kategorii takich jak: dom, moda, dziecko, książka, akcesoria, sport.

fpk4

Zdjęcia dzięki: pl.wikipedia.org, For Sure Production, Fotografia Piotr Kierat

Zuzanna Żemła, stoisko.pl

Polecane wpisy