1799055

Stolica Małopolski może pochwalić się oddanym do użytku w zeszłym roku, nowoczesnym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Ta sięgająca standardów europejskich ogromna hala, przyciągająca organizatorów największych, najbardziej profesjonalnych oraz międzynarodowych targów jest niewątpliwą chlubą Targów w Krakowie, bynajmniej nie pozostaje jednak jedynym miejscem, w którym odbywają się tutejsze wystawy czy festiwale. W mieście Kraka pełno jest wydarzeń, które choć niszowe, przyciągają tłumy, bo oczarowują anturażem i atmosferą. Podążmy szlakiem krakowskich targów, poznajmy miejsca magiczne i nieoczywiste, które nabierają kolorów i odżywają dzięki niezwykłym inicjatywom.

Forum Przestrzenie – dawny hotel Forum

Zaprojektowany przez Janusza Ingardena, oddany do użytku pod koniec lat 80’ ubiegłego wieku jako najnowocześniejszy polski hotel swoich czasów, hotel Forum stał się jednym z architektonicznych symboli Krakowa. Położony nad brzegiem Wisły moloch ferował gościom 278 pokoi, 15 apartamentów, sale konferencyjne, restauracje, bary, basen, korty tenisowe, solarium, odnowę biologiczną. Dysponował doskonałą lokalizacją oraz rozwiązaniami wyprzedzającymi czas, a mimo to nie przetrwał do… naszych czasów. Wróżono mu niebywały sukces i ze względu na swe liczne atuty takim zapewne cieszyłby się do dziś, gdyby nie zawirowania losu.

Między spółką zarządzającą miejscem a miastem od kilku lat trwa spór, który uniemożliwia zrealizowanie jakiejkolwiek inwestycji, tymczasem na parterze budynku grupa młodych zapaleńców i uciekinierów z korporacji prowadzi jedną z najmodniejszych knajp w Krakowie. Klubokawiarnia Forum Przestrzenie – współczesny dom kultury z barem – działa od 2013 roku w budynku dawnego hotelu Forum. Zapomniane już miejsce, z każdym rokiem straszące surową, ciemną bryłą coraz bardziej, odżyło. Młodzież krakowska zyskała nowe miejsce spotkań, miejsce nie byle jakie – widok na Wawel, przestrzeń i infrastruktura są absolutnie idealne. Jak sami o sobie piszą, organizatorzy inicjatywy tworzą: „przestrzeń, gdzie współgra ze sobą mix społeczno-środowiskowy, różnego rodzaju wydarzenia, gdzie wolność podszyta jest smakiem i trunkiem”. Oprócz działalności klubokawiarni innym przedsiębiorcom udostępniane są przestrzenie dawnego hotelu i tak, na stałe goszczą tu: Forum Mody, Forum Designu, Forum Pracownie, Znikający Punkt i wiele innych. Dodatkowo klubokawiarnia dysponuje przestrzenią około 5 000 m2, którą udostępnia czasowo na różnego rodzaju wydarzenia, jak festiwale, targi, koncerty, i wiele innych.

Z tego faktu korzysta wielu młodych, kreatywnych Krakowian. W przestrzeni Forum w ciągu ostatnich kilku lat wiele się działo – szczególnie upodobali sobie to miejsce organizatorzy Targów Dizajnu, wybierając je aż trzy razy: podczas 6, 8 i 9 edycji. Wraz z organizacją Art for Art trzykrotnie ze współpracy  z Forum wyczarowali targi pełne magii i piękna niespotykanego na co dzień. Swoje prace wystawiali młodzi graficy, ilustratorzy, fotografowie i projektanci mody. Na Targach odbywały się m.in. warsztaty plastyczne, akcja Poważna Kolorowanka czy akcja Psie Losy – pomoc dla schroniska dla zwierząt.

For-Sure-photo-video-production1

For-Sure-photo-video-production2

For-Sure-photo-video-production3

For-Sure-photo-video-production7

6 grudnia 2014 roku miały tu zaś miejsce Targi Plakatu, pierwsze takie wydarzenie na mapie Krakowa, zorganizowane przez Don’t Panic Polska – wydawcę kultowych kopert z kolekcjonerskimi plakatami. Forum Przestrzenie zamieniły się w prawdziwe miasteczko plakatów, wielkoformatowych ilustracji i grafik – była to świetna okazja, by zaopatrzyć się w oryginalne prezenty gwiazdkowe dla bliskich lub nietuzinkowe dekoracje do powieszenia we własnym domu lub biurze.

Z profesjonalnymi stoiskami Extend Vision niezwykłe targi wyglądałyby jeszcze piękniej; zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Część pierwsza oraz druga artykułu.

 

Zdjęcia dzięki: plfoto.com, gazetakrakowska.pl, For Sure photo&video production

Tekst: Zuzanna Żemła, stoisko.pl

Polecane wpisy