4

Stolica Małopolski może pochwalić się oddanym do użytku w zeszłym roku, nowoczesnym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Ta sięgająca standardów europejskich ogromna hala, przyciągająca organizatorów największych, najbardziej profesjonalnych oraz międzynarodowych targów jest niewątpliwą chlubą Targów w Krakowie, bynajmniej nie pozostaje jednak jedynym miejscem, w którym odbywają się tutejsze wystawy czy festiwale. W mieście Kraka pełno jest wydarzeń, które choć niszowe, przyciągają tłumy, bo oczarowują anturażem i atmosferą. Podążmy szlakiem krakowskich targów, poznajmy miejsca magiczne i nieoczywiste, które nabierają kolorów i odżywają dzięki niezwykłym inicjatywom.

Stara Zajezdnia

Tym razem przenieśmy się do serca Kazimierza, na ulicę Wawrzyńca, gdzie od czerwca 2012 r. jako restauracja i minibrowar funkcjonuje Stara Zajezdnia Kraków by DeSilva.

Zajezdnia powstała w roku 1913 wraz z uruchomieniem w Krakowie szerokotorowej linii tramwajowej – był to w tym czasie drugi obiekt tego typu, bowiem po drugiej stronie ulicy znajdowała się już sześciotorowa hala wybudowana dla potrzeb trakcji wąskotorowej – obecnie w jej miejscu znajduje się Muzeum Inżynierii Miejskiej.  Po wojnie stara zajezdnia traciła jednak stopniowo na znaczeniu, aż przestała pełnić swoją funkcję. Po latach zabytkowy obiekt długo służył jako gokartowy motodrom, na którym pierwsze kroki stawiał m.in. Robert Kubica. Dziś wyremontowany budynek cieszy oko i przyciąga tłumy. Front hali zdobi piękny zegar oprawiony w secesyjne zwieńczenie, zaś Hala Główna należy do zespołu architektoniczno-budowlanego objętego ochroną prawną – wpisanego do rejestru zabytków w 1985 r. oraz na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Na co dzień Stara Zajezdnia jest dostępna dla gości indywidualnych z restauracją a’la carte, lecz prócz tego odbywa się w niej cyklicznie wiele imprez, konferencji, koncertów… i targów!

Między 21 a 23 listopada 2014 r. zajezdnia wypełniła się młodymi projektantami, przybyłymi na Krakowskie spotkania z Dizajnem ZAPROJEKTOWANI. W programie wydarzenia znalazły się prelekcje gości i panele dyskusyjne, warsztaty z trendwatcherką, Krakowskie Targi Dobrego Wnętrza, tragi pracy oraz liczne wystawy. Krakowskie Szkoły Artystyczne, Prodesigne oraz Fundacja Piękna Polska zorganizowały wspólnie niezwykłe przedsięwzięcie, skupiające młode, kreatywne pokolenie Krakowian oraz… tak, oczekujące swojej drugiej edycji!

W tym roku wszystkich zainteresowanych czeka powtórka, gdyż od 6 do 8 listopada trwać będzie II edycja targów – trzydniowe wydarzenie aktywizujące krakowskie środowisko projektantów wnętrz i produktu oraz wszystkich zainteresowanych tematyką projektowana i aranżacji wnętrz. Celem Zaprojektowanych jest integracja środowiska młodych projektantów oraz przedstawicieli branży architektury wnętrz i producentów oraz przedstawienie ich szerokiej publiczności. Impreza skierowana jest do przedstawicieli branży kreatywnej, w szczególności związanej z wzornictwem i architekturą; do osób zainteresowanych kształceniem się w zawodzie projektanta wnętrz lub wzornictwa przemysłowego, pasjonatów polskiego dizajnu i szerokiej publiczności poszukującej rozwiązań w aranżacji wnętrz.

fot.-For-Sure-Photo

IMG_9544

IMG_9679

 

Z profesjonalnymi stoiskami Extend Vision niezwykłe targi wyglądałyby jeszcze piękniej; zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Część pierwsza, druga oraz trzecia artykułu.

 

Zdjęcia dzięki: krakow.pl, zaprojektowani.com

Tekst: Zuzanna Żemła, stoisko.pl

Polecane wpisy