20130615000641_35d1df7411176d50ae623da11be555ef

Stolica Małopolski może pochwalić się oddanym do użytku w zeszłym roku, nowoczesnym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Ta sięgająca standardów europejskich ogromna hala, przyciągająca organizatorów największych, najbardziej profesjonalnych oraz międzynarodowych targów jest niewątpliwą chlubą Targów w Krakowie, bynajmniej nie pozostaje jednak jedynym miejscem, w którym odbywają się tutejsze wystawy czy festiwale. W mieście Kraka pełno jest wydarzeń, które choć niszowe, przyciągają tłumy, bo oczarowują anturażem i atmosferą. Podążmy szlakiem krakowskich targów, poznajmy miejsca magiczne i nieoczywiste, które nabierają kolorów i odżywają dzięki niezwykłym inicjatywom.

Pałac pod Baranami

Który z Krakowian nie zna tej przepięknej kamienicy, usytuowanej przy Rynku Głównym? Bar, kabaret, teatr, kino… Sposobności, by się tam pojawić nie brakuje. Niegdyś najznakomitszy salon Krakowa i tętniący życiem ośrodek kulturalny, dzisiaj na nowo zaprasza znakomitych gości podczas licznych imprez odbywających się w jego okazałych salach – i piwnicach. Pałac pod Baranami oferuje szeroki wachlarz usług w zakresie organizacji wszelkiego typu uroczystości. To tutaj wśród niepowtarzalnej atmosfery renesansowych wnętrz bogata historia splata się z codziennym stylem życia współczesnych mieszkańców Krakowa.

Z okazji obcowania z tą właśnie atmosferą skorzystały firma New Soul Design Marta Kozłowska oraz fundacja New Era Art Jana Potockiego – organizatorzy Targów Młodej Sztuki – „SZTUKOBRANIE”. W dniach 7–8 grudnia 2013 r. w Salach Balowych odbyła się IV edycja tego wydarzenia.

Podczas czwartej odsłony wydarzenia swoje prace zaprezentowali nie tylko najlepsi młodzi artyści z Polski, studenci i absolwenci uczelni artystycznych, ale również wyjątkowo utalentowani twórcy niezależni. Różnorodność Targów podkreśliły rozmaite szkoły i środowiska artystyczne, reprezentując różne style. „SZTUKOBRANIE” to dwudniowe wydarzenie skupiające w jednym miejscu grupę 40 młodych twórców sztuki współczesnej (malarzy, grafików, fotografów, rzeźbiarzy) oraz umożliwiające nawiązanie kontaktów z klientami, kolekcjonerami oraz galeriami.

Pierwszego dnia w ramach „Sztukobrania” odbyło się wyjątkowe i unikalne wydarzenie o nazwie „Cicha Aukcja” – aukcja dzieł zgromadzonych i wystawionych podczas targów. Goście biorący udział w „Cichej Aukcji” mieli szansę na promowanie swojej marki podczas pierwszego takiego eventu w Polsce. Ponadto niewątpliwą zaletą było znalezienie się wśród instytucji torujących nowatorskie rozwiązania w artystycznym biznesie.

Targi uświetniły dwa panele dyskusyjne: „O kondycji rynku sztuki w Polsce” oraz spotkanie z artystą Mariuszem Dydo.

DSC9904-copy

DSC9708-copy

Poprzednie części artykułu: pierwsza, druga, trzecia, czwarta oraz piąta.

 

Zdjęcia dzięki: polskiezabytki.pl, sztukobranie.blogspot.com

Tekst: Zuzanna Żemła, stoisko.pl

Polecane wpisy