O zmianach, nowościach i inspirującej rewolucji rozmawialiśmy z Magdaleną Serwatko, Prezesem firmy Inspiratornia Sp. z o.o., znanej dawniej jako redNet Media Sp. z o.o.

Od miesiąca w branży targowej mówi się ogromnych zmianach, które następują w redNet Media. Co Panią zainspirowało to takich działań?

Człowiek codziennie czymś się inspiruje, zarówno w życiu prywatnym jaki biznesowym. W mojej głowie często rodzą się pomysły, niosące za sobą myśl przewodnią usprawniania świata. Zawsze chciałam mieć firmę, będącą kopalnią pomysłów, koncepcji i właśnie inspiracji, które po przełożeniu na konkretny biznes, będą pomocne w życiu.

Od 10 lat pomagam ludziom spełniać marzenia o własnym „M”, nadszedł czas również na realizację mojego marzenia, do którego zainspirowała mnie wieloletnia obserwacja rynku. Ta strefa od lat przeżywa pewien rodzaj stagnacji, mam wrażenie, że niewiele się przez ten czas zmieniło, a przecież świat mocno idzie do przodu i trzeba mu wyjść naprzeciw. Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że te zmiany następują coraz rzadziej, a rynek targowy staje się coraz mniej atrakcyjny dla Sprzedających i Kupujących.

Ostatnie miesiące z moim zespołem spędziliśmy na intensywnym myśleniu, badaniu rynku, śledzeniu trendów światowych oraz konsultacjach, jak sprawić, by zachęcić obie grupy do skorzystania z naszej oferty, jak ułatwić im wybór i przekazać atrakcyjny produkt.

Czym są w takim razie inspiracje, które natchnęły Panią do takich zmian?

Inspiracje są czymś bardzo pozytywnym, pchają nas do działania, które niesie za sobą konkretny efekt. Inspiratornia ma być właśnie taką firmą – nastawioną na inspirowanie ludzi do tworzenia i działania. Z naszych obserwacji wynika, że w tej sferze niewiele się przez lata zmieniło, a Klienci są znudzeni tą samą formułą przedstawianą przez firmy. Dlatego stworzyliśmy Inspiratornię. Pełną pomysłów, wskazówek i ułatwień, które mają pomóc Sprzedającemu i Kupującemu w dokonaniu właściwego wyboru.

Nasze inspiracje to zmiany w całej firmie, w myśleniu, podejściu do produktu, Klienta i całej branży. Pragniemy inspirować wszystkich poprzez zmianę oferty, szeroko rozumianą reklamę, kanały komunikacyjne takie jak strona www czy portale społecznościowe.

Co w takim razie zmieni się konkretnie w sferze Wystawcy i Konsumenta?

Wśród nowości jest przede wszystkim program Twoje Inspiracje Mieszkaniowe, poprzez który chcemy wskazać właściwą drogę Sprzedającemu i Kupującemu. Wspólna edukacja i prowadzenie są kluczem do sukcesu. Chcemy nakierować Zwiedzających i pokazać im, że wiemy czego szukają, znamy ich oczekiwania, nawet jeśli oni sami nie są tego świadomi. Premiera programu odbyła się podczas Targów Dom Mieszkanie Wnętrze 1–2 lutego we Wrocławiu. Oferta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Nasz event odwiedziło ponad 10 tysięcy osób.

Na czym konkretnie oparty jest program Twoje Inspiracje Mieszkaniowe?

W wiosennej odsłonie imprez przygotowaliśmy innowacyjny program TWOJE INSPIRACJE MIESZKANIOWE w ramach, którego oferta dostępnych inwestycji na rynku została podzielona na sześć grup: Mieszkanie na start, Mieszkanie dla młodych, Mieszkanie dla rodziny, Mieszkanie za miastem, Gdy dzieci dorosną oraz Unique space.

Dodatkowo rozwijamy program o strefy Budowa Domu i Finanse dla wszystkich tych, którzy nie wiedzą od czego zacząć inwestycję lub będą potrzebowali wsparcia na którymkolwiek z etapów. Nie zapomnieliśmy również o wystawcach z branży wnętrzarskiej i aranżacji wnętrz. Ich oferty zostaną sklasyfikowane, jako HOME DESIGN. Tutaj Kupujący znajdzie inspiracje, porady, projekty, wykonawców swojego pomysłu, a firmy designerskie, związane z branżą wykończeniową, będą mogły znaleźć nie tylko klienta indywidualnego, ale także nawiązać współpracę z developerem.

Wszystkie strefy są oznaczone przez specjalne ikony, które umożliwią Zwiedzającym szybkie trafienie do poszukiwanej strefy, a co za tym idzie do sprofilowanego Sprzedawcy.

Czego po wprowadzonych zmianach mogą spodziewać się Wystawcy?

Wprowadzając nasze inspiracje kierowaliśmy się potrzebami naszych Klientów, które opierają się na trzech trzonach – promocji inwestycji, sprofilowaniu Kupującego oraz narzędziach do wizualizacji stoiska. Nasz pomysł opiera się na inspirowaniu Wystawców, by pokazali wszystkie swoje atuty i dotarli do właściwej grupy odbiorców. Chcemy pomóc im w prezentacji, a zatem proponujemy im obsługę i promocję w pakietach od A do Z.

Ponadto w naszej ofercie znalazło się wiele adekwatnych do profilu, narzędzi dotarcia, a co za tym idzie podziały na grupy docelowe, treści i pozycjonowania ofert. Ponadto poza gwarancją dotarcia do Klienta, Wystawca dostaje od nas pakiet wartości dodanych. Wśród nich znajdują się między innym wizualizacja oferty w wydawnictwach i przewodnikach targowych, na standach oraz ściankach wystawienniczych.

Jakich ważnych zmian dokonaliście? I jaki to będzie miało wpływ na rozwój tej sfery w naszym kraju?

Inspiratornia to powiew świeżości i wielu zmian wprowadzanych sukcesywnie. Przed nami w tym roku jedenaście imprez z cyklu Targi Dom Mieszkanie Wnętrze, podczas których będziemy wdrażać wszystkie inspiracje. Bardzo się cieszę z całkiem nowej odsłony graficznej firmy, całej identyfikacji produktowej w tym strony internetowej, czy aktywnej komunikacji medialnej. Chcemy być widoczni i rozpoznawalni, a przede wszystkim stać się dla Sprzedających i Kupujących kopalnią profesjonalnej wiedzy i codziennych pomysłów na zmianę swojego otoczenia. Mamy nadzieję, że nasze kreatywne podejście do strefy mieszkaniowej i wnętrzarskiej spowoduje pozytywne zmiany, a inni zainspirują się nimi, tworząc swoje niepowtarzalne projekty.

Inspiratornia to jednak nie tylko sfera mieszkaniowa, a również Targi Rodzinne? Jak zapowiada się nadchodzący sezon w temacie rodzinnym?

W nadchodzącym roku zaprezentujemy pięć odsłon Targów Rodzinnych. Najbliższe odbędą się w dniach 15–16 marca w Warszawie. Imprezy wystawiennicze dla rodzin z dziećmi, od pierwszej edycji w 2010 roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem i są przyjmowane z entuzjazmem przez Małych i Dużych. Przez 4 lata nabraliśmy przekonania, że to najlepszy sposób na zdrowy, aktywny i rodzinny weekend, wypełniony niezwykłą atmosferą. Dla wielu osób to czas beztroskiej zabawy i rodzinnego klimatu wypełnionego niespodziankami, warsztatami, nagrodami, spotkaniami z ciekawymi ludźmi i dziecięcymi bohaterami.

Targi rodzinne są moim oczkiem w głowie. Sama mam dzieci i wiem, że potrzeba wielu bodźców, by pomóc dziecku w poznaniu świata. Mam też świadomość jak wielką radością dla Rodzica jest uśmiech dziecka. By tak się stało oferta musi być barwnie i ciekawie przedstawiana dzieciom. Inspiratornia pomaga w znalezieniu właśnie tego pomysłu.

Jakim zainteresowaniem cieszą się Targi rodzinne wśród producentów i usługodawców?

Spotykamy się dość często z opieszałością w zgłoszeniach do udziału w imprezie rodzinnej, producentów i usługodawców z tego obszaru. Przecież właśnie te targi są stworzone dla dzieci i ich Rodziców – to dzieci są konsumentami testującymi różne produkty i usługi, a nie ich Rodzice. Ci natomiast widząc uśmiech dziecka, radość z zabawy albo aktywności w uczeniu się, gotowi są do zakupu produktu czy usługi. Nie da się tego osiągnąć siedząc w domu przed komputerem czy telewizorem. Właśnie po to stworzyliśmy Targi Rodzinne, by poprzez zabawę i naukę dochodzić do świadomego i zadowalającego zakupu.

Jakie są Pani oczekiwania na początku tej nowej, inspirującej drogi?

Nic nie bierze się z niczego, a ciekawe rzeczy nie powstają bez pomysłów. Nie bójmy się ich i pamiętajmy, aby zmienić otaczający nas świat musimy zacząć od siebie! „Ludzie, którzy tracą czas czekając, aż zaistnieją najbardziej sprzyjające warunki, nigdy nic nie zdziałają. Najlepszy czas na działanie jest teraz!”. Myślę, że ten cytat z Marka Fishera świetnie przedstawia właśnie to, co teraz dzieje się w mojej głowie, a tym samym w Inspiratorni.

Polecane artykuły