48777e5a60c891544bb3a80c7f6dd8d1

 

Przychodzi taki moment, kiedy możemy powiedzieć – kolejny rok za nami. Dla EXPO XXI Warszawa to już czternasty rok istnienia na rynku i może dlatego tak warty przeanalizowania, że jego zakończenie otwiera nowy, jubileuszowy rozdział w życiu obiektu. Z tego powodu zarząd pokusił się o refleksję na temat trendów, jakie miniony rok ze sobą przyniósł i perspektyw, które otworzył.
Rok 2015 Expo XXI zamknęło największą ilością wynajętej powierzchni i największym obrotem na przestrzeni ostatnich kilku lat. W trakcie ostatnich miesięcy obiekt gościł ponad 200 różnego rodzaju wydarzeń, wśród których znajdują się zarówno interesujące targi i konferencje, często o charakterze międzynarodowym, jak i efektowne eventy. Wiele z nich wprowadziło nową jakość w branży, zachwyciło rozmachem i wysokim poziomem przygotowania.

 

W obszarze targów zarząd odnotował znaczący, 30% wzrost liczby wydarzeń. Coraz więcej imprez, które odbywają się w EXPO XXI Warszawa, ma charakter cykliczny, systematycznie rośnie także liczba wydarzeń międzynarodowych. Obok działań marketingowo-sprzedażowych i renomy EXPO XXI, które jest jednym z najbardziej znanych obiektów typu multivenue w stolicy, na tę sytuację mają oczywiście wpływ takie czynniki, jak coraz lepsza promocja Warszawy, jako destynacji biznesowej, czy optymistyczna sytuacja gospodarcza, która towarzyszyła organizatorom w 2015 roku. Stabilna sytuacja kraju spowodowała umocnienie pozycji Polski jako atrakcyjnego miejsca do lokowania inwestycji, a tym samym naturalny wzrost zainteresowania zagranicznych podmiotów imprezami targowymi. Zaangażowanie to dotyczy nie tylko uczestnictwa w już istniejących wydarzeniach, ale również organizowania w naszym kraju kolejnych edycji międzynarodowych eventów. Obecnie około 20% imprez goszczących w ciągu roku w EXPO XXI Warszawa to wydarzenia o zagranicznym kapitale, a kolejne 30% to imprezy organizowane lokalnie z udziałem zagranicznych wystawców i gości. Ożywienie widoczne jest także na lokalnym rynku, wiele branż ponownie rozwija duże imprezy o charakterze targowym.

 

W kontekście 2015 roku warto wymienić choćby wydarzenia związane z reklamą i marketingiem (targi REMA Days Warsaw oraz Targi Reklamy, Poligrafii i Marketingu), automatyką (Automaticon), sadownictwem (Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej FruitPro), instalacjami gazowymi (Międzynarodowe Targi Stacja Paliw i Gas Show), branżą spożywczą i retail (Wystawa World Food i Shopping Center Forum), a z uwagi na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości, także związane z budownictwem (Warsaw Build) i utrzymaniem czystości (targi ISSA/Interclean). Wśród nowych tematów szczególnym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się targi związane z rozwijaniem hobby, rozrywką i ciekawym spędzaniem wolnego czasu. W ten obszar w 2015 roku wpisały się m.in. Międzynarodowe Targi Fitness&Wellness FIWE czy dwie duże imprezy kosmetyczne – kongres Mary Kay i Esthetica Show. Pod koniec października EXPO XXI Warszawa było także gospodarzem odbywającej się po raz pierwszy dużej, trzydniowej imprezy dla wielbicieli gier komputerowych – Warsaw Games Week.

 

W 2015 roku zaobserwowano też kolejne pozytywne efekty działań związanych z rozwojem obiektu w stronę multivenue – coraz większą rolę w kalendarzu wydarzeń odgrywają eventy. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nie odnotowano wprawdzie znaczącego wzrostu liczby tego typu imprez, ale za to ich średnia wartość jest o ponad 50% wyższa niż w kilku poprzednich latach. Oznacza to, że wydarzenia, które Expo XXI gościło w zeszłym roku, były większe, zdecydowanie bardziej widowiskowe i zorganizowane z większym rozmachem. W 2015 roku obiekt służył m.in. jako lokalizacja prestiżowych pokazów mody dla marki Bohoboco i Mariusza Przybylskiego, miejsce finału projektu telewizyjnego TOP MODEL i licznych wieczornych gali największych firm z sektora finansowego czy FMCG oraz plan filmowy czy reklamowy dla sieci Play. Organizatorzy szukają nowych, niestandardowych lokalizacji i coraz bardziej doceniają szerokie możliwości techniczne oraz aranżacyjne, jakie oferuje EXPO XXI Warszawa.

 

Wykorzystanie narzędzi mobilnych, mediów społecznościowych i różnego rodzaju efektów wizualnych jest trendem, który będzie się dynamicznie rozwijał w najbliższych latach. Dlatego obiekt stara się już teraz zapewniać nie tylko pomoc wykwalifikowanych specjalistów i techników oraz ponad 20 000 kw. przestrzeni eventowej, ale także dostęp do nowoczesnego zaplecza technicznego, obejmującego m.in. szybki światłowodowy Internet, nagłośnienie, sprzęt multimedialny czy usługi związane z mapingiem lub przekazem na żywo. W zeszłym roku z tych technologii skorzystali m.in. organizatorzy prestiżowej międzynarodowej konferencji światłowodowej FTTH, która odbyła się w lutym dla 3000 delegatów z 85 krajów oraz niezwykle widowiskowych targów Warsaw Games Week.

 

Podsumowanie rozpoczęło się od kalendarza wydarzeń, bowiem to one decydują o pozycji obiektu na rynku i perspektywach naszego rozwoju. Ale ostatnie kilkanaście miesięcy to także ważny okres dla zespołu EXPO XXI Warszawa, wypełniony dobrymi, mobilizującymi zmianami. Przede wszystkim powiększono dział sprzedaży, szczególnie zespół odpowiedzialny za budowanie relacji z klientami zagranicznymi. To pozwoliło zintensyfikować obecność grupy na wydarzeniach branżowych, także tych odbywających się poza granicami Polski i pokazać klientom odmienioną, nowocześniejszą twarz EXPO XXI. Stale rozwija się dział usług i zespół techniczny, co pozwala dostarczać klientom najnowsze rozwiązania związane ze sprawną obsługą dużych imprez targowych czy kongresowych i uatrakcyjnieniem wydarzeń eventowych. Utworzono w strukturach EXPO XXI zupełnie nową jednostkę – wyspecjalizowany dział marketingu i zmodyfikowano strategię komunikacyjną, otwierając EXPO XXI na działania online i media społecznościowe. Dzięki temu od grudnia wydarzenia z wnętrz EXPO XXI Warszawa można śledzić m.in. na Facebooku i Instagramie. Od września klienci, wystawcy i zwiedzający mogli też po raz pierwszy podziwiać nowy wystrój obiektu, będący kontynuacją strategii zmiany wizerunku, zapoczątkowanej w 2014 roku. Najbardziej efektownym elementem tej zmiany jest oryginalny mural, który ozdobił korytarze EXPO XXI Warszawa. Od sierpnia organizatorzy i goście mogą także korzystać z polsko-angielskiego oznakowania ułatwiającego poruszanie się po obiekcie. Nowe, bardziej intuicyjne rozwiązanie spotkało się już z przychylnymi opiniami zarówno lokalnych gości, jak i uczestników wydarzeń międzynarodowych.

 

Patrząc na wypełniony kalendarz imprez, trwałe relacje z klientami oparte na zaufaniu, rozwój eventów i wzrost liczby wydarzeń zagranicznych oraz pozytywne zmiany wewnątrz samego obiektu można powiedzieć, że rok 2015 było bardzo udany. Z drugiej strony nie zapominamy, że był to też okres pełen wyzwań i zmian dla całej branży. Rosnąca liczba gości z zagranicy, większy rozmach organizowanych wydarzeń, a z drugiej strony też pojawianie się nowych podmiotów branżowych sprawiają, że przemysł spotkań musi się dynamicznie rozwijać i konsolidować wokół pozytywnych wartości opartych na współdziałaniu. Rynek obiektów eventowych w Polsce nie jest jeszcze nasycony, nadal jest na nim miejsce zarówno dla dotychczasowych graczy, jak i nowych przedsięwzięć.

 

Komentarz Żanety Berus, Prezes Zarządu

Polecane artykuły