Rozmowa z Danutą Kubasik, dyrektorem projektu ds. organizacji targów za granicą Międzynarodowych Targów Poznańskich.”

Międzynarodowe Targi Poznańskie, jeden z najważniejszych ośrodków targowych w Europie Środkowo-Wschodniej, jest również liczącym się przedsiębiorstwem w przemyśle targowym Europy. Na czym polega organizacja targów za granicą?

 

 

Międzynarodowe Targi Poznańskie promują gospodarkę polską na rynkach zagranicznych – jedną z form jest organizacja kompleksowych wystąpień polskich przedsiębiorców na targach w najbardziej dynamicznych ośrodkach Europy Wschodniej i Południowej. MTP są oficjalnym polskim przedstawicielem różnorodnych branżowo imprez targowych. Staramy się zapewnić naszym wystawcom profesjonalną obsługę, która umożliwia optymalizację kosztów oraz podnosi efektywność ich uczestnictwa w zagranicznych targach i wystawach. Obsługa ta obejmuje wynajęcie powierzchni wystawienniczej, na życzenie klienta – zamówienie i realizację zabudowy stoiska, rezerwację hotelu, transport – zarówno przelot z Polski, jak i przejazdy w trakcie trwania imprezy, rezerwację sal konferencyjnych. Naszym wystawcom zapewniamy nie tylko przygotowanie wystąpienia targowego, ale też organizację pobytu w danym miejscu oraz wszelką pomoc związaną z wypełnianiem formularzy zgłoszeniowych, wniosków o refundację wyjazdu oraz transportem eksponatów.

 

 

 

Co najczęściej sprawia trudności polskim wystawcom w krajach Europy Wschodniej?

 

Jedną z większych trudności na jakie napotykamy podczas organizacji wyjazdów polskich wystawców jest spedycja eksponatów targowych do krajów Europy Wschodniej. Często zdarza się, że firmy wywożące na własną odpowiedzialność eksponaty poza granicę Unii Europejskiej spotykają się z problemami związanymi z odprawą celną. Dlatego nauczeni doświadczeniem, doradzamy naszym wystawcom, korzystanie z usług profesjonalnych międzynarodowych firm spedycyjnych.

 

 

 

Jak więc sobie radzić z tymi problemami?

 

 

MTP stają się w takich sytuacjach pośrednikiem pomiędzy organizatorem targów, a polskim przedsiębiorcą. Przekazujemy naszym wystawcom wiedzę niezbędną do efektywnego uczestniczenia w targach, uświadamiamy, że pewne usługi świadczone na MTP (np. związane z zabudową stoiska) mogą być niedostępne lub dostępne w mniejszym zakresie w Kijowie czy Doniecku. Tymczasem koszt uczestnictwa w targach na Wschodzie jest znacznie wyższy niż w Polsce. Z czego to wynika? Przede wszystkim z atrakcyjności wschodnioeuropejskich rynków – kraje na wschód od Polski przeżywają obecnie boom gospodarczy.

 

 

 

Dlaczego warto brać udział w targach organizowanych w krajach Europy Wschodniej?

 

 

Na tych targach warto się wystawiać, aby zdobyć nowe kontakty, które po targach mogą zaowocować nawiązaniem współpracy, a co z tym idzie przynieść ogromnie korzyści i profity. Nasi wystawcy szukają nowych możliwości eksportowych, starają się poznać trendy panujące na zagranicznych rynkach.

 

 

 

Jakie są szanse Polaków na rynku ukraińskim i rynkach innych krajów Europy Wschodniej?

 

 

Polskie firmy i polskie produkty są cenione na świecie, widać to na targach, szczególnie wyróżnia się branża budowlana i instalacyjna, meblarska i obróbki drewna, a następnie: odzieżowa i tekstylna, spożywcza, opakowań. Szanse Polaków na rynkach Europy Wschodniej są bardzo duże – polscy przedsiębiorcy są tam dobrze postrzegani, jako wiarygodni, solidni, terminowi partnerzy w interesach, widoczna jest łatwość w nawiązywaniu obustronnych kontaktów handlowych. Na rynku ukraińskim już działa z powodzeniem wiele średnich i małych, nawet rodzinnych firm polskich.

 

 

 

Dziękuję za rozmowę.

 

 

Rozmawiała Magdalena Granosik, „Pro-Kreacja

Polecane artykuły