Rozmawiamy z Rafałem Mrzygłockim, dyrektorem zarządzającym grupy ARAM nt. najnowocześniejszych telebimów diodowych, jakie już pod koniec sierpnia będą dostępne na polskim rynku.

 

Stoisko.pl: Co to jest technologia SMD i dlaczego ekrany diodowe bazujące na niej są lepsze od ekranów na okrągłych diodach?

RM: Jeszcze do niedawna, ekrany diodowe w technologii SMD, czyli 3 diodowy w jednej, były znane i stosowane w wewnętrznych instalacjach. Wysoka rozdzielczość dawała możliwość oglądania ekranu nawet z odległości 5 i mniej metrów. Rozdzielczość jest oczywiście ważna, bo ekrany SMD w Polsce już są, nie mniej wszystkie które znam są to typowo rozwiązania wewnętrzne i to nie ze względu na technologie SMD ale jasność i głębie kolorów. Praktycznie wszystkie dostępne w Polsce jak i w naszej części Europy to rozwiązania o jasności ok. 2000 Nit, co praktycznie dyskwalifikuje je jako ekran zewnętrzny ponieważ w dzień obraz na nim będzie bardzo blady lub wręcz niewidoczny. Oczywiście możemy taki ekran ustawić i poczekać na zmierzch żeby cieszyć się dużą rozdzielczością, nie mniej trzeba sobie zdawać z tego sprawę planując wykorzystanie takiego nośnika na imprezach outdoorowych lub wybrać ekran starszej generacji bazujący na diodach okrągłych jednak niższej rozdzielczości.

Stoisko.pl: Czy zatem nowy ekran Fourlight SMD będzie się nadawał do stosowania zarówno na zewnątrz jak i do imprez wewnętrznych?

RM: Niedawno powstała i dopracowana technologia SMD5050 łączy w sobie obie zalety – wysoką rozdzielczości i jasność ekranów bazujących na okrągłych diodach. Jeszcze rok temu, kiedy pojawiły się pierwsze prototypy takiego nośnika z wielką niecierpliwością oglądałem postępy w rozwoju tej linii ekranów, a wręcz wstrzymaliśmy inwestycje w ekrany na okrągłych diodach do RENTALU. Niektóre firmy pokusiły się o zakup tych rozwiązań jednak warto było odczekać ponieważ wraz ze zmniejszaniem jasności spadała drastycznie głębia kolorów lub drżał obraz. Ten problem w ekranach Fourlight nie istnieje – mamy pełną skalowalność jasności bez utraty kolorów.

Stoisko.pl: Czy ekrany zewnętrzne w technologii SMD zrewolucjonizują rynek telebimów LED ?

RM: Kiedy pojawiły się pierwsze produkty i natychmiast zaczęliśmy się im przyglądać, jednak jak to się mówi „pierwsze koty za płoty” – warto było poczekać bo mamy produkt dopracowany i sprawdzony. Podczas targów PRO-LIGHT+SOUND we Frankfurcie podpisaliśmy pierwszy list intencyjny na zakup prawie 100m2 takiego ekranu. Żeby tego było mało, zostały one zapakowane w najnowocześniejsze obudowy rentalowe z automatycznym systemem łączenia i dociskania modułów, co znacząco przyspiesza składanie i rozkładanie ekranu, niweluje łączenia oraz co ważne posiada gwintowane otwory pomocne w mocowaniu elementów dekoracji bezpośrednio do modułów. Ponadto dla zastosowań wewnętrznych i studyjnych ekran ten daje możliwość pełnej regulacji jasności bez utraty głębi kolorów, to ważne kiedy ekran jest wykorzystywany np. przy programach telewizyjnych czy eventach wewnętrznych.

Stoisko.pl: Kiedy te ekrany będą dostępne w Polsce?
RM: Będą gotowe do pracy już pod koniec sierpnia! No cóż, może się pochwalę ale jak zapowiadaliśmy, dążymy do stania się najbardziej innowacyjną firmą w dziedzinie event engineering w Polsce, czy nam się to uda ???….obserwujcie nasze poczynania i nowe produkty, mam nadzieję że nie będziecie rozczarowani.

Stoisko.pl: Dziękuję za rozmowę.

Rafał Mrzygłocki jest autorem Bloga o eventach, który jest dostępny pod adresem: www.blogoeventach.pl

Polecane artykuły