Dokonując podsumowania danych statystycznych polskiego rynku targowego w oparciu o dane Polskiej Izby Przemysłu Targowego i audytora CENTREX można stwierdzić, że pomimo pogarszającej się sytuacji gospodarczej, targi w Polsce pozostały dla przedsiębiorców skuteczną platformą marketingu i komunikacji biznesowej

Porównując dane statystyczne w układzie 2-letnim (ze względu na cykl organizacji kilku wiodących marek targów co 2 lata), Polska Izba Przemysłu Targowego przewiduje za miniony rok wzrost powierzchni targowej wynajętej wystawcom o ok. 57 tys. mkw. (2012: 735 tys.; 2010: 678 tys.) tj. o 8,4% oraz wzrost liczby zwiedzających o ok. 126 tys. osób (2012: 1 140 tys.; 2010: prawie 1 014 tys.), tj. o 12,4%. Liczba wystawców na targach w Polsce w 2012 roku spadła nieznacznie tj. o 1,3% (2012: 27,5 tys.; 2010: prawie 27,9 tys.)

Spadek liczby wystawców to efekt lustrzany gorszej kondycji przedsiębiorców w niektórych branżach gospodarki, nie zaś spadku zainteresowania targami. To rezultat przede wszystkim wyhamowania inwestycji w wielu branżach (np. w budownictwie). Rynek polski, jako ważna część międzynarodowego rynku targowego odczuwał także kryzys w strefie Euro.

Targi inwestują

Jakość targów w Polsce w ostatnich latach wyraźnie poprawia się. Wystawcy i zwiedzający na targach korzystają z nowoczesnej infrastruktury dynamicznie rozwijających się, modernizowanych i nowo budowanych centrów targowych. Tylko w 2012 roku przyrost dostępnej powierzchni ekspozycyjnej dotyczył 4 ośrodków targowych zarządzanych przez członków PIPT i wyniósł 43 200 mkw.

Rok 2013 też będzie pod znakiem inwestycji. W Krakowie powstanie kolejny nowoczesny ośrodek targowo-kongresowy. Doskonale zlokalizowane oraz wielofunkcyjne Międzynarodowe Centrum Targowo–Kongresowe EXPO Kraków dzięki dużej powierzchni użytkowej (13 tys m2) umożliwi organizację niemal każdego wydarzenia.

2013 r. dla Targów w Krakowie to bardzo ważny rok. Przed nami realizacja kluczowej dla naszej firmy inwestycji – budowy Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Będzie to także czas intensywnych przygotowań naszej firmy do rozpoczęcia działalności w nowym obiekcie – komentuje prezes Targów Kraków, Grażyna Grabowska. – EXPO Kraków będzie jedynym wielofunkcyjnym obiektem tego typu nie tylko w Krakowie, ale i w Małopolsce. Łączy w sobie funkcje wystawiennicze, kongresowe i eventowe. Większa z hal o powierzchni 5 tys. m2 będzie największą w regionie powierzchnią pod dachem. Stworzy to zupełnie nowe możliwości realizacji imprez i będzie wielką szansą dla organizatorów targów, kongresów, koncertów itp. Zyskają na tym oczywiście mieszkańcy miasta, którzy będą mogli uczestniczyć w przedsięwzięciach dotychczas omijających Kraków – dodaje prezes Grabowska.

Poprawa jakości obiektów targowych i jakości usług świadczonych dla wystawców i zwiedzających przez organizatorów targów i inne firmy specjalizujące się w usługach projektowania, wyposażania i budowy stoisk na targach, jest warunkiem niezbędnym udanej organizacji targów i gwarancją wzrostu zadowolenia klientów.

Rozumieją to Międzynarodowe Targi Poznańskie, które rocznie inwestują 20-30 mln zł własnych środków.

W tym roku burzymy kolejną, niespełniającą już swoich potrzeb halę, a w jej miejsce postawimy nową, dającą możliwość dowolnej aranżacji jej wnętrza zgodnie z nowymi trendami wystawienniczymi. Pawilon 8A, czyli serce naszych targów, uzyska szklane przejście do nowego Centrum Kongresowego, a tym samym dokonamy ostatniego brakującego połączenia między naszymi wszystkimi obiektami – komentuje Andrzej Byrt, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Do zadowolenia klientów potrzebne są nie tylko inwestycje w infrastrukturę, bardzo ważne są też inwestycje w kapitał ludzki.

Imprezy zorganizowane w roku 2012 oraz zakończenie II etapu budowy Centrum Targowo-Wystawienniczego Targów Lublin S.A. pozwoliły na umocnienie pozycji spółki w branży targowej. Rozwój infrastruktury pozwalający na organizowanie większej liczby różnorodnych imprez wymaga też zwiększenia zespołu targowego i rozwoju jego kompetencji. Właśnie inwestycja w kadry będzie kluczowa dla Targów Lublin w 2013 roku – mówi prezes Targów Lublin, Beata Gorajek. – Pozwoli to nie tylko na jeszcze lepszą obsługę istniejących już w świadomości naszych wystawców i zwiedzających imprez, ale też na rozbudowę programu targów oraz współpracę z innymi podmiotami organizującymi w naszych obiektach różnorodne imprezy – dodaje.

Targi coraz atrakcyjniejsze

Od kilku lat obserwujemy zmieniającą się formułę targów. Ulega ona znacznemu rozszerzeniu o imprezy towarzyszące, spośród których najważniejsze to specjalistyczne konferencje, z udziałem ekspertów i szerokiego grona profesjonalistów z poszczególnych branż. – W chwili obecnej trudno sobie wyobrazić targi bez obudowania ich seminariami, prelekcjami, szkoleniami czy wręcz kongresem. Trend ten obserwujemy od kilku lat – mówi prezes Expo XXI, Żaneta Berus. – Nowością jest obudowanie imprezami towarzyszącymi nie tylko targów B2B, ale także targów konsumenckich, co wynika z rosnącej świadomości konsumentów właśnie. Przykładem są targi „Zieleń to życie”, gdzie jest kilka konferencji poświęconych aranżacjom ogrodu i nowym odmianom kwiatów. lub targi jubilerskie „Złoto, srebro, czas”, którym zawsze towarzyszy wystawa wyrobów młodych artystów, dyskusje na temat bursztynu i wiele konkursów. Targi „Wiatr i Woda” natomiast są zawsze uatrakcyjniane koncertami szantowymi, pogadankami nt. bezpieczeństwa i propozycji rejsów indywidualnych. Trendem rosnącym jest też pojawianie się wydarzeń typu CONFEX czyli w zasadzie w głównej mierze konferencja, a przy jej okazji ekspozycja targowa z prezentacjami firm sponsorskich i innych zaproszonych – wylicza Żaneta Berus

W świecie zdecydowanie rośnie rola biznesu kongresowego w działalności firm targowych. W obrębie polskich ośrodków targowych powstają nowe, odrębne centra konferencyjne i kongresowe na potrzeby organizacji dużych tego typu imprez. Największe centrum kongresowe, które może pomieścić na ponad 4000 osób, otworzyły w grudniu 2012 roku Międzynarodowe Targi Poznańskie, lider polskiego rynku targowego.

Poznańskie Centrum Kongresowe to miejsce, które może zapewnić organizację zarówno kameralnych spotkań, jak i takich na kilka tysięcy osób. Sala Ziemi, największe pomieszczenie Centrum, pozwala zorganizować wydarzania zarówno biznesowe, jak i kulturalne dla prawie 2000 osób. Zainwestowaliśmy w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dzięki czemu możemy organizować imprezy na najwyższym europejskim poziomie. Dzięki temu do końca roku będziemy gościć na swoim terenie ok. 2000 spotkań, kongresów, konferencji i szkoleń – komentuje Andrzej Byrt, prezes zarządu MTP.

Rok 2013 – jaki będzie?

Organizatorzy targów w Polsce, nie ukrywają, że rok 2013 nie będzie należał do najłatwiejszych. Nadal wiele regionów świata odczuwa skutki globalnego kryzysu. Jednak taka sytuacja dodatkowo motywuje do szukania nowych rozwiązań.

Rok 2013 będzie dla branży targowej sporym wyzwaniem. Z uwagi na niezbyt optymistyczne prognozy gospodarcze część wystawców już wykazuje ostrożność w podejmowanych decyzjach, stąd też można spodziewać się nieco zmienionej struktury podmiotowej i powierzchniowej na poszczególnych targach. Wymagać to będzie od organizatorów targów jeszcze większego wysiłku w sprostaniu oczekiwaniom naszych klientów, rozbudowania programów wydarzeń towarzyszących , jak i pozyskiwania nowych klientów – mówi prezes Targów Lublin, Beata Gorajek.

Trudno będzie dorównać wynikowi z roku 2012 r., który był szczególnie dla nas udany, czego potwierdzeniem jest znaczące zwiększenie naszego udziału w rynku pod względem wydzierżawionej powierzchni ekspozycyjnej. Ale nasza siła tkwi w efektywnej akwizycji i zdolności do zapewnienia dużej liczby kompetentnych zwiedzających. W efekcie, w podstawowych sektorach dla gospodarki Polski, dla których organizujemy nasze imprezy targowe, takich jak budownictwo, energetyka, przemysł przetwórczy, ochrona środowiska, rolnictwo, wskaźniki ich rozwoju u nas rosły – powiedział Andrzej Byrt, prezes zarządu MTP.

Targi Kraków również podejmują nowe wyzwania, aby rok 2013 zakończył się przynajmniej tak dobrze jak 2012.

Cieszy nas ogromnie, że rozwijamy się wraz z polskim rynkiem targowym. Jak wskazują dane PIPT w 2012 r. wzrosła zarówno całkowita powierzchnia targowa, jak i liczba zwiedzających, odnotowana przez organizatorów targów – mówi prezes Targów Kraków, Grażyna Grabowska. – Natomiast nie da się ukryć, że rok 2013 nie będzie należał do łatwych. Jak wynika z wielu specjalistycznych raportów, dla Polski będzie jednym z najtrudniejszych. Taka sytuacja musi więc mieć wpływ na branżę targową – dodaje.

Targi Kraków otwierają się jeszcze szerzej na klientów, oferując atrakcyjne warunki uczestnictwa.

Robimy wszystko, aby formuła organizowanych przez nas wydarzeń targowych była jak najbardziej efektywna, zwłaszcza dla średnich i małych graczy rynkowych, którzy będą musieli oszczędzać. Dlatego podczas Targów EUROTOOL® proponujemy specjalne, promocyjne warunki uczestnictwa w ramach organizowanej już po raz trzeci Strefy Kooperacji Przemysłowej. Przygotowaliśmy też specjalny program lojalnościowy łączący ofertę na wykup powierzchni w najbliższym i 2014 r. – już w nowym centrum wystawienniczym – mówi prezes Grabowska. – Oprócz tego, jako jedni z nielicznych wydajemy bezpłatne biuletyny targowe zapowiadające poszczególne wydarzenia i bezpłatnie prezentujemy w nich ofertę uczestników targów – dodaje.

Nadzieję budzi fakt, że organizatorzy targów obserwują od początku roku zwiększone zainteresowanie udziałem w targach zagranicznych wystawców, co może być symptomem, że za granicą o kryzysie powoli się zapomina.

Polecane wpisy