kontaktytargowe

Targi są doskonałą okazją do  nawiązywania biznesowych kontaktów. W końcu przyjeżdża się tam także po to, by poznać innych i dowiedzieć się, kto czym się zajmuje. Zdarza Ci się odwiedzać targi w charakterze gościa? Nie zawsze wiesz, jak zagaić rozmowę lub dowiedzieć się czegoś na interesujący Cię temat? Przedstawiamy sześć rad, które ułatwią Ci zawieranie najbardziej intratnych znajomości. Z nami nie wyjdziesz z targów z poczuciem niespełnionego obowiązku!

1. Poznaj wystawców

Personel na stoiskach jest opłacany, by z Tobą rozmawiać. Skorzystaj z tego i odwiedź jak najwięcej stoisk. Poznaj ich ofertę. Możesz też zadać pytanie o segment rynku, w jakim działają, grupę docelową i typ wymarzonego klienta.

2. Baw się dobrze!

Zrób z pracy zabawę. Spróbuj co 10–15 minut rozmawiać z nową osobą. To da ci około 5–10 minut na poznanie każdej z nich. Zostanie ci jeszcze kilka minut na znalezienie kolejnych rozmówców.

3. Słuchaj

Kiedy poznajesz nowych ludzi, poświęć więcej czasu na słuchanie niż mówienie. Poszukaj wspólnych zainteresowań, pytaj nie tylko o interesy. Kilka prywatnych pytań (na przykład na temat zainteresowań) pomoże ci utrzymać znajomość. Pamiętaj jednak, by nie przekroczyć granicy dobrego wychowania!

4. Bądź wartościowym źródłem informacji

Słuchając, myśl o tym, jak mógłbyś pomóc swojemu rozmówcy. Pokieruj go do stoisk, które mogłyby go zainteresować, mów o ciekawych punktach targów. Zaproponuj przedstawienie rozmówcy osobom, które mogą być dla niego wartościowym kontaktem.

5. Używaj wizytówek

Wizytówki to ważne narzędzie. Proś o wizytówki rozmówców i rozdawaj swoje. Możesz na nich notować ważne informacje o rozmówcy; rób dopiski na wizytówkach, które sam rozdajesz – to może być adres przydatnej strony internetowej, numer ciekawego stoiska lub data interesujących targów. Taka wizytówka będzie się wyróżniać wśród innych zebranych przez twojego rozmówcę.

6. Podtrzymuj znajomości

To najważniejsza rada. To, czy aktywnie będziesz podtrzymywać znajomość, zdecyduje o tym, czy ona przetrwa. Wykorzystaj tydzień po nawiązaniu znajomości do przypomnienia o sobie. Możesz skorzystać z telefonu, e-maila, poczty głosowej czy pocztówki. Najważniejsze, żeby kontakty regularnie odnawiać.

Udanych kontaktów!

Zdjęcia dzięki: suiteweb.it, snolys.no

Polecane wpisy