W Lublinie na terenie Targów Lublin rozpocznie się CAVALIADA – wielkie jeździeckie święto.

Całe cztery dni, od czwartku do niedzieli kibice będą mogli zobaczyć najlepszych zawodników z Polski i Europy, z czterech konkurencji jeździeckich: skoków przez przeszkody, WKKW, ujeżdżenia i powożenia.

Proogram:

Potęga Skoku – czwartek

Konkurs Potęgi Skoku to jeździecki skok wzwyż. Polega na pokonywaniu coraz wyższego muru, wykonanego z małych, drewnianych skrzyneczek, imitującego ceglaną ścianę. Konie startujące w konkursie muszą być silne i zwinne. Nie bez znaczenia jest też wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Kiedy para pokonuje coraz wyższy mur, koń nie widzi podłoża po drugiej stronie przeszkody i musi w pełni zaufać swojemu jeźdźcowi.

Venus vs Mars – piątek

Plac konkursowy zostaje podzielony na dwie równe części, a na każdej z nich są ustawione dwa identyczne tory przeszkód. Dzięki temu publiczność może obserwować bezpośrednią rywalizację między zawodnikami. Do walki przystępuje 16 zawodników: 8 amazonek (Venus) i 8 jeźdźców (Mars). W pierwszej rundzie konkursu, w każdej parze startuje jeden mężczyzna i jedna kobieta. Zwycięzca z każdej pary przechodzi do kolejnej rundy i tak, wygrywa najlepszy.

O zajętych miejscach w klasyfikacji końcowej decyduje suma punktów bonifikacyjnych uzyskanych w dwóch najlepszych startach w etapach oraz w finale. Dodatkowo, w każdych zawodach prowadzona jest też klasyfikacja zespołowa (kobiety vs mężczyźni), dlatego finał tych rozgrywek zapowiada się bardzo emocjonująco!

Speed & Music – sobota

To jeden z najbardziej widowiskowych konkursów podczas CAVALIADy. Jest to konkurs szybkości, więc o klasyfikacji decyduje uzyskany czas. Ewentualne błędy na przeszkodach przeliczane są na sekundy karne. Zatrzymanie nie jest karane, bowiem zawodnik najeżdżając po raz drugi na tę samą przeszkodę i tak traci sporo czasu.

Grand Prix Lublina – niedziela

Konkurs ten jest zaliczany do rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej oraz do prestiżowego rankingu CAVALIADA Tour. Zasady konkursu Grand Prix są następujące: zawodnicy najpierw pokonują zazwyczaj bardzo trudny i długi parkur. Już samo obserwowanie przejazdów jest bardzo interesujące. Szczególnie wtedy, kiedy kibicom długo przychodzi czekać na pierwszy bezbłędny przejazd. Emocje sięgają zenitu podczas rozgrywki, do której awansują tylko zawodnicy, którzy pokonają podstawowy parkur bezbłędnie. Walczą więc w niej najlepsi z najlepszych.

CAVALIADA dla szkół iprzedszkoli

Cavaliada przygotowała darmowe zwiedzanie dla najmłodszych! 1 Lutego uczestniczące dzieci dowiedzą się więcej na temat sportu jeździeckiego i hodowli koni, a także zapoznają się ze sprzętem jeździeckim i specyfiką utrzymana konia. Podczas piątkowych konkursów dzieci będą mogły podziwiać najlepszych, polskich zawodników i zagraniczne gwiazdy „w akcji”. Każda grupa otrzyma opiekuna, który ułatwi poruszanie się zarówno po terenach targowych.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.cavaliada.pl

 

Polecane artykuły