aero-festival-logotyp-kolor

 

Między 28 a 29 maja, za sprawą Międzynarodowych Pokazów Lotniczych – Aerofestival 2016, mieszkańcy Wielkopolski oraz przyjezdni będą świadkami wielkiego podniebnego show. Obecność potwierdzili już jedni z najlepszych polskich pilotów, którzy swoim doświadczeniem i umiejętnościami przyprawią uczestników o zawrót głowy. W powietrze wzbiją się zarówno najnowsze modele samolotów, jak i te historycznej, jednak niezależnie od wieku i lotniczego stażu zagwarantują moc emocji. Aerofestival będzie miał także swoje premiery. Właśnie dobiega końca budowa Extry 330sc, której debiut planowany jest na Aerofestivalu. Zobaczcie kto i na czym będzie latał.

 

Marek Choim

 

Nazwisko nieobce miłośnikom polskich sportów samolotowych – Marek Choim, czyli pasjonat lotnictwa, na co dzień właściciel firmy szkoleniowo-doradczej. Swoje pierwsze lekcje akrobacji pobierał od znakomitego polskiego pilota, nieżyjącego już Marka Szufy. Później szkolił się we freestyle’u u Seana D. Tuckera w Kalifornii. Do poprzedniego sezonu latał na wyczynowej, ale dwuosobowej Extrze 300L. Ten sezon to pierwsze pokazy na rasowej, extramocnej i superwyczynowej Extrze 330SC. Na dzisiaj jest to najmocniejszy samolot akrobacyjny w Polsce.

 

Robert Kowalik

 

Kolejny bardzo doświadczony i utytułowany akrobata samolotowy – dziewięciokrotny Mistrz Polski i medalista w Mistrzostwach Świata. Na co dzień pilot komunikacyjny, niegdyś kapitan Boeinga 737, a obecnie Airbus A320. Jego pokazy charakteryzuje wielkie doświadczenie, które pozwala na wykonywanie zwariowanych ewolucji z wielkim spokojem i pewnością siebie. Samolot na jakim Robert zaprezentuje swoje umiejętności to Extra 300L (rejestracja SP-ACM). Jest to pierwszy samolot tego typu zarejestrowany w Polsce, na którym szkolili się prawie wszyscy polscy piloci akrobacyjni.

 

Maciej Pospieszyński

 

Szeroko znany i utytułowany polski pilot szybowcowy – m.in. dwukrotny Mistrz Świata w kategorii Unlimited. Pozazdrościł jednak mocy jaką posiadają maszyny z napędem i postanowił przesiąść się do superwyczynowej maszyny akrobacyjnej – Extry 330sc, której budowa właśnie dobiega końca. Będzie więc to niezwykły debiut – pilota i samolotu. Czy Maciej zachwyci nas w lotniczym bolidzie podobnie jak podczas lotów na szybowcu? Już niedługo będziemy mieli okazję się przekonać.

 

F-16 Jastrząb – Tiger Demo Team Poland

 

Drugi z amerykańskich myśliwców jaki zaprezentuje się poznańskiej publiczności przyleci z niedalekiej bazy wojskowej w Krzesinach. W polskich Siłach Powietrznych F-16 służą od 2006 roku i stacjonują właśnie w Krzesinach oraz w Łasku w liczbie 48 sztuk. Są to wersje F-16C (jednomiejscowa) i F-16D (dwumiejscowa). Wyposażenie ich to m.in. kierowane pociski rakietowe, bomby lotnicze ogólnego oraz działko M61A Vulcan kalibru 20 mm. Drugi egzemplarz tego samolotu będziemy mogli podziwiać na wystawie statycznej.

 

Polskie motoszybowce

 

Lekkie maszyny o ogromnej, jak na swoją wielkość, rozpiętości skrzydeł, skonstruowane tak, aby mogły latać właściwie bez silnika. Napęd daje im jednak niezależność startu (nie potrzebują holownika jak standardowe szybowce) oraz bezpieczeństwo w powietrzu. Na Aerofestivalu zobaczymy dwie polskie konstrukcje motoszybowcowe – dość historycznego już Ogara oraz bardzo współczesną Fregatę. Jeden z motoszybowców będzie również prezentował się na wystawie statycznej wśród publiczności.

 

Długo by mówić! Już bez opisywania wymieniamy kilka innych samolotów obecnych na Aerofestival:

 

Suchoj Su-22 Polish Demo Team

RWD-5R

PZL TS-8 Bies

Jakowlew Jak-18

Piper L4/J3 Cub

MiG-15UTI

PZL TS-11 Iskra

Aviat Husky

Xenon 2RST

 

A kto będzie siedział za sterami? Między innymi:

 

Marek Masalski i Antoni Nowak

3AT3 Formation Flying Team

Zespół Akrobacyjny Orlik

Grupa Akrobacyjna Żelazny

 

Zdjęcie dzięki: mtp.pl

Polecane artykuły