Targi niosą ze sobą szanse, ale również ryzyko że nie wszystko pójdzie tak jak sobie zaplanowaliśmy. Wszyscy wystawcy z pewnością zdają sobie z tego sprawę. To z kolei niesie ze sobą emocje powoduhące zdenerwowanie. Oczywiście każdy się stresuje, jednak nie wszyscy potrafią sobie z tym radzić. A jednak można sobie ułatwić pracę na targach. W jaki sposób?

  1.      Przed targami sporządź listę niewygodnych sytuacji, które mogą Cię spotkać

Wydaje ci się, że jesteś przygotowany na wszystko a tu trafia się nieprzyjemna sytuacja i… pojawia się stres. Jeżeli chcesz tego uniknąć, zastanów się przed eventem co może cię tam spotkać. Dzięki temu nie tylko nastawisz się na to co może cię spotkać, ale również może będziesz miał przygotowane rozwiązanie. Oczywiście nie każdą sytuację da się przewidzieć, mimo wszystko będziesz spokojniejszy jeżeli spiszesz sobie wcześniej przewidywane niekomfortowe zdarzenia.

  1.      Wyśpij się przed targami

Nie ma nic gorszego, niż niewyspana obsługa stoiska. Bardzo często niewyspanie powoduje poirytowanie i mniejszą cierpliwość, a to przecież podstawa obsługi stanowiska. Jeśli masz problemy ze snem, spróbuj się zrelaksować. Gorąca kąpiel, jakiś domowy zabieg spa czy aktywność fizyczna wieczorem to wszystko może ułatwić pracę następnego dnia.

  1.      Wilk syty czyli zjedz śniadanie

Podobnie jak w przypadku snu, także brak śniadania może się negatywnie odbić na tym jak bardzo będziesz zdenerwowany. Głód może wpływać na koncentrację człowieka, a to ona jest niezbędna do zachowania zimnej krwi w sytuacji kryzysowej kiedy musisz stawić czoła trudnemu klientowi.

  1.      Współpracuj na stoisku

Na stoisku zazwyczaj pracuje kilka osób. Większość z nich denerwuje się tak jak ty. Dlatego podstawą jest abyście ze sobą współpracowali. Tylko razem osiągnięcie sukces na targach. Pamiętaj, że ich pomoc może cię uratować z opresji, więc staraj się z nimi żyć w zgodzie. Poza tym w niemiłej atmosferze, gdzie każdy czeka tylko na potknięcie kolei zdenerwowanie i stres będą tylko większe.

  1.      Znajdź swój własny sposób

Wiele razy już o tym pisaliśmy, ale każdy z nas jest inny. Dlatego właśnie na każdego może działać coś innego. Spróbuj znaleźć swój sposób. Może gorąca kawa? Albo ulubione ciastko na lunch? Albo ulubiona muzyka z rana? Ile ludzi tyle sposobów.

  1.      Bądź przygotowany z oferty

Stres wzmaga się wtedy kiedy wiemy, że nie zrobiliśmy wszystkiego co powinniśmy. Z tego powodu staraj się, aby najważniejsze aspekty prezentacji były dopięte na ostatni guzik. To z pewnością pozwoli ci się zrelaksować podczas targów.

Te sześć powodów może wydawać się banalnych jednak naprawdę mogą pomóc. W końcu każdy z nas się stresuje i jest to zupełnie normalne. Warto jednak pamiętać, że wszyscy jesteśmy ludźmi i każdemu zdarzają się potknięcia.  

Polecane artykuły