Prowadzenie stoiska na targach lub wystawach jest trudną pracą i często bywa męczące (szczególnie na początku). Niezależnie, czy wydarzenie jest dużym, profesjonalnie zorganizowanym pokazem, czy tylko lokalnym festynem na wsi, trzeba twardo stać przy stoisku i przez długie godziny rozmawiać z uczestnikami eventu. Ze względu jednak na popularność targów oraz ich znaczenia dla rozwoju każdej firmy, należy dać z siebie wszystko!

Zakładając, że aby wystąpić na targach, trzeba się odpowiednio do tego przygotować i zaplanować wszystko z wyprzedzeniem, podajemy kilka pomysłów, które mogą pomóc. Nie tak trudno jest zmienić zwykły udział w wystawach czy targach na bardziej wydajny, bardziej opłacalny, a nawet bardziej satysfakcjonujący.

1. Nigdy nie idź sam

Prawdopodobnie wiesz już dobrze, że prowadzenie stoiska jest pracą na pełny etat. Podczas gdy wystawa trwa, nigdy nie zostawiaj stoiska bez opieki. Każde 5 minut pozostawionego bez opieki stoiska jest czasem, w którym twoja inwestycja nie przynosi zysku. Pamiętajmy jednak, że każdemu należy się trochę przerwy, bo targi to zwykle wielodniowe wydarzenia. Dlatego potrzebny ci jest personel – nawet, jeśli reprezentujesz jednoosobową firmę, weź ze sobą kolegę lub członka rodziny. Bardzo dobrym wyborem mogą okazać się osoby obcojęzyczne. Najpierw jednak sprawdź ich zdolność do angażowania się! Czy potrafią okazywać serdeczność względem obcych osób? Upewnij się, że też, że znają zakres oferowanych przez twoją firmę produktów.

2. Ubierz się odpowiednio

Warunki w miejscach, w których odbywają się wystawy, mogą ulegać zmianie. Począwszy od przeraźliwie zimnych pomieszczeń, do takich, gdzie nie działa klimatyzacja w trakcie upałów. Mogą nawet zdarzać się przecieki, nie wspominając o deszczu czy wietrze, jeśli event odbywa się na zewnątrz! Należy więc pamiętać o tym, żeby ubrać się wygodnie przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego dla wydarzenia dresscode’u. Dobrze jest ubrać się elegancko, przynajmniej „o jeden stopień wyżej” od większości swoich prawdopodobnych gości. Niesamowicie przygotowane stoisko i „efekt WOW” osiągnięty już na samym początku mogą być łatwo zniszczone przez niechlujny wygląd obsługi stoiska..

3. Przybądź tam w odpowiednim czasie

Punktualność może wydawać się oczywista, choć warto wspomnieć o jej korzyściach: zapewni Ci nie tylko uzyskanie dobrego miejsca parkingowego, ale przede wszystkim dużo czasu przed rozpoczęciem wystawy. Wyeliminujesz w ten sposób panikę, w którą łatwo wpaść podczas przygotowywania stoiska. Dzięki temu masz mnóstwo czasu na szukanie takich materiałów jak kable, przedłużacze, dodatkowe ładowarki. To jest też odpowiedni czas, żeby usunąć wszelkie przedmioty osobiste z zasięgu wzroku, zanim jeszcze targi oficjalnie się rozpoczną.

Rozsądnie jest także dowiedzieć się, gdzie są toalety i gdzie można dostać przekąski oraz sprawdzić, czy rozpiska zaplanowanych wydarzeń zawiera przygotowane przez Twoją firmę wydarzenia lub czy plan targów jest właściwie podpisany. Następnie należy się zaprzyjaźnić z organizatorami oraz sprawdzić, kto jeszcze się wystawia.

Polecane wpisy