W najbliższą sobotę rusza kolejna edycja targów Happy Baby. Impreza organizowana po raz kolejny w Poznaniu przyciąga wszelkich specjalistów i autorytetów w kwestii wychowania dzieci. Jest to niezbity dowód na to, że zapotrzebowanie na takie imprezy w polskim społeczeństwie występuje. A dlaczego warto wybrać się na tegoroczne targi i czego się można spodziewać? O tym rozmawiamy z panią Magdaleną Komarek.

To już kolejna edycja targów Happy Baby. Czym różni się tegoroczna formuła od wcześniejszych edycji?

Podczas tegorocznej edycji, prezentacja najnowszych trendów i ofert producentów artykułów dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat połączona zostanie z szerokim spektrum wydarzeń edukacyjnych skierowanych do rodziców. Poza twórcami produktów dla dzieci i rodziców będą razem z nami specjaliści i specjalistki oraz lekarze. Po raz pierwszy Happy Baby odbędzie się równolegle z najważniejszą w Polsce konferencją poświęconą tematowi noszenia dzieci. Nowością jest również bezpłatny wstęp na wydarzenie. Tegorocznej edycji towarzyszyć będą dwie cykliczne imprezy: warsztaty Świadomej Mamy oraz Mami Babi Targ.

Na oficjalnej stronie możemy dowiedzieć się, że targi skupiają się na programie edukacji dla rodziców. W jaki sposób się to objawia?

Partnerem naszego wydarzenia jest “Świadoma Mama” – grupa edukacyjno-warsztatowa, skupiająca wokół siebie lekarzy i specjalistów. W przygotowanej wspólnie z nimi strefie będzie można poszerzyć wiedzę z zakresu karmienia piersią,  rodzicielstwa bliskości, rozszerzania diety malucha, chustonoszenia i wielu innych ciekawych tematów.

W trakcie targów będzie miała również miejsce Ogólnopolska Konferencja Noszenia Dzieci pod przewodnim tematem: „Dotyk ma znaczenie” – największa konferencja poświęcona tematyce noszenia dzieci w Europie Środkowo-Wschodniej. Po razy pierwszy rodzice, który odwiedzą HAppy Baby będą mieli szansę spotkania i rozmowy z Pawłem Zawitkowskim – znanym w rodzicielskim świecie fizjoterapeutą,autorem wielu publikacji na temat wspomagania rozwoju dziecka.

Targom towarzyszyć ma IV edycja Ogólnopolskiej Konferencji Noszenia Dzieci. Czym właściwie jest babywearing i czego mogą spodziewać się uczestnicy? Czy będą to tylko suche fakty, czy może jakieś praktyczne wskazówki?

Temat babywearingu jest obecnie jednym z częściej pojawiających się wśród młodych rodziców –  to sposób noszenia dzieci blisko ciała w nosidełku, chuście kółkowej lub tkanej. Podczas planowanych warsztatów i paneli dyskusyjnych rodzice będą mieli możliwość spotkania z wysokiej klasy specjalistami oraz doradcami noszenia dzieci z całego świata. To również jedyna w swoim rodzaju możliwość poznania czołowych światowych producentów chust, nosideł, odzieży oraz akcesoriów chustowych. Będzie więc dużo teorii, ale równie wiele praktyki dla wszystkich zainteresowanych.

Jakie inne problemy, rozwiązania i kwestie związane z rodzicielstwem będą poruszane?

Ciekawym zagadnieniem, które chcemy w tym roku poruszyć, jest temat czasu oczekiwania na rozwiązanie ciąży, który coraz więcej kobiet wykorzystuje na przebranżowienie. Często ostatnie miesiące przed urodzeniem dziecka są już czasem spędzonym na urlopie zdrowotnym, który dla wielu przyszłych mam jest motywacją do nowych wyzwań.

W trakcie targów Happy Baby, wraz ze szkołą programowania CodersLab, zorganizujemy warsztaty z podstaw HTML, podczas których zainteresowane dostaną również dawkę przydatnych informacji na temat specyfiki programowania.

Naszym uczestniczkom zaproponujemy również badania USG 3D – są to coraz bardziej popularne badania, umożliwiające niezwykle precyzyjną rekonstrukcję obrazu oraz możliwość szybkiej reakcji w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości.

Przy badaniu USG 3D otrzymujemy na ekranie monitora obraz w trzech wymiarach – dzięki tak dokładnemu oglądowi lekarz może precyzyjnie określić każdą część ciała dziecka.

Zainteresowanie targami dla rodziców i dzieci wzrasta. Jak pani myśli z czego to wynika?

Z pewnością jest to przyczyna większego nacisku kładzionego na świadome rodzicielstwo. Samo pojęcie świadomego rodzicielstwa pojawiło się stosunkowo niedawno, a ilość informacji, możliwości, badań prowadzonych nad rozwojem dziecka, z roku na rok jest większa. Właśnie dlatego proponujemy weekend, który łączy spotkania edukacyjne z różnych obszarów wiedzy z zakresu rodzicielstwa, by niezorientowanym pomóc przetrzeć szlaki, a tym, którzy mają już pewną wiedzę w temacie, dać możliwość spotkania z wieloma specjalistami w jednym miejscu. Przygotowania do rodzicielstwa są czasochłonne i trudne – naszym zadaniem jest starać się to ułatwić.

Spodziewacie się wielu uczestników. Czy to konsekwencja rozwoju branży poświęconej rodzinie i dzieciom? A może to jednak coraz większa świadomość rodziców na temat tego jak ich decyzje wpływają na rozwój ich pociech?

Wzrost świadomości i rozwój branży poświęconej dzieciom i rodzicom wzajemnie się warunkują. Producenci proponują dziś więcej rozwiązań, mających wyjść naprzeciw oczekiwaniom, które wraz ze wzrostem świadomości są coraz większe.

Czy są jeszcze jakieś atrakcje, a może wystąpienia autorytetów z branży które będą towarzyszyć imprezie?

Z pewnością dużą atrakcją dla rodziców jest Mami Babi Targi – specjalna edycja BABIEGO TARGU. To doskonała okazja, aby pozbyć się ubrań i akcesoriów dziecięcych i ciążowych, które zalegają w szafach lub nabyć atrakcyjne ubranka dla dzieci. To również miejsce spotkania, rozmowy i spędzenia czasu w towarzystwie innych rodziców.

Zamiast wyrzucać nienoszoną już odzież lub kupować kolejne przedmioty zachęcamy rodziców, by przynieśli ubranka, buty, dodatki czy zabawki. Podczas spotkania rodzice mogą wymieniać się między sobą lub, jeżeli wymiana nie będzie możliwa, przeprowadzać transakcje gotówkowe – rodzice pozbywają się zbędnych przedmiotów, które w swoim „drugim życiu” trafiają do innej rodziny, a jednocześnie mogą wyszukać coś nowego dla swoich dzieci – kolorowe stoiska wystawców, pełne produktów tworzonych z pasją na pewno do tego zachęcą!

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji uzyskacie na stronie: http://happybaby.mtp.pl/pl/

Polecane artykuły