Zbliża się konferencja na której masz wystąpić publicznie? Denerwujesz się na samą myśl, a co dopiero będzie w dzień wystąpienia. Boisz się, że wypadniesz niekorzystnie…Oto 10 złotych zasad jak występować publicznie.

  1.      Oddychaj

Techniki relaksacyjne, najlepiej oddechowe pomogą obniżyć napięcie przed wystąpieniem. Twoje nerwy będzie widać jak i słychać, dlatego weź głęboki oddech. Czasem jednak oddychanie na nic się zda, wtedy podczas wystąpienia oprzyj się o coś. Jeśli jest mównica to za nią stań. Jeżeli masz możliwość mówić siedząc zdecyduj się na to. Początkowemu mówcy to wszystko może ułatwić życie.

  1.      Woda

Nawodniony organizm to ciało gotowe do pokonania nawet największego stresu. Poza tym nawilżone gardło ułatwi ci wykład. Zrezygnuj z innych napojów bowiem na przykład czarna herbata wysusza jamę ustną, a suchość w ustach sprawia kłopoty w mówieniu, a tego przecież nie chcesz.

  1.      Przygotuj początek

Ciekawe wejście to podstawa, ale i zakończenie musi być mocne. Twoje wystąpienia ma zapaść słuchaczom w pamięć więc zrób wszystko, aby nie zostało zaliczone do kolejnych nudnych wykładów.

  1.      Moduluj głos

Głosem możesz wygrać tę konferencję. Mówienie monotonnie w jednym tonie uśpi słuchacza, a w najlepszym przypadku zanudzi. Wtedy twoje wystąpienie nie przyniesie mu żadnych korzyści.

  1.      Najpierw pomyśl

Zanim zaczniesz przygotowywać prezentację spisz to co chcesz przedstawić. To nie tylko ułatwi ci pracę, ale istnieje wtedy mniejsze prawdopodobieństwo że czegoś zapomnisz. Pamiętaj jednak, że Wystąpienie ma być płynne a slajdy mają być tylko tłem. Musisz wiedzieć co masz powiedzieć. W końcu co zrobisz jeśli pojawią się problemy techniczne?

  1.      Ćwicz

Swoje wystąpienie najlepiej przećwicz np. przed lustrem. Oczywiście na stojąco. Dlaczego? Inaczej oddychasz kiedy stoisz, inaczej kiedy siedzisz. Tym samym w innych miejscach potrzebujesz się zatrzymać by znów nabrać powietrza do płuc. Przećwiczenie pozwoli ci uniknąć tego problemu.

  1.      Kontakt wzrokowy

Patrz na odbiorcę do którego mówisz. Patrz po całej Sali, aby uczestnicy czuli że mówisz do nich. Nie ma nic gorszego niż skupienie wzroku na jednym, martwym punkcie. Patrz na wszystkich. Wtedy odbiorca nie tylko Cię słucha, ale czuje się ważny i doceniony.

  1.      Uśmiechnij się!

Tak dobrze przeczytałeś. Swoje wystąpienie zakończ uśmiechem. To pokaże odbiorcy, że nie tylko chciałeś mu przekazać treść wystąpienia, ale również nawiązać kontakt międzyludzki. Taki uśmiech może zadecydować o tym, że to właśnie twoja osoba zostanie najlepiej zapamiętana.

  1.      Informacja zwrotna

Poproś o informację zwrotną odbiorców. Jeżeli nie poprosisz o wartościową informację zwrotną, twoje wystąpienia nie będą dobre, ani tym bardziej coraz lepsze. Taką informacją może być każde zachowanie i uśmiech i spanie. Nie przejmuj się tylko wyciągnij wnioski.

  1.  Mów

To chyba najważniejsza rada. Choćby nie wiadomo co się działo zawsze idź dalej. Przejęzyczenie czy pomyłka to nie tragedia. W końcu jesteśmy tylko ludźmi.

Zastosuj te 10 rad, a twoje wystąpienie wypadnie o wiele lepiej. Jeżeli jesteś debiutantem staraj się nie stresować. To zapewne nie twoje ostatnie publiczne wystąpienie i czeka cię ich jeszcze sporo.

 

Polecane artykuły