Prócz środowisk typowo targowych, czyli hal wystawowych i sal konferencyjnych, niekiedy przychodzi nam również prowadzić interesy przy wystawnych kolacjach. Wówczas powinniśmy jeszcze uważniej przestrzegać etykiety. Nic nie pokrzyżuje nam planów na udany kontrakt tak, jak znieważenie honorowego gościa.

8. Dobór menu: jako gospodarze oczywiście chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony – warto więc podać najbardziej wykwintne dania, na jakie nas stać. Wybierzmy gatunki mięsa najwyższej jakości, zadbajmy też o menu alternatywne dla osób na diecie wegańskiej, wegetariańskiej lub bezglutenowej. Do głównego dania podajemy specjalnie dobrany rodzaj wina.

9. Rozmieszczenie gości wokół stołu: mężczyzn i kobiety sadzamy na przemian i według ważności. Małżeństwa możemy rozdzielić, jeśli uważamy, że rozmowa z innymi biesiadnikami przyjdzie im z łatwością. Szczyt stołu zarezerwowany jest dla gospodarza, miejscem honorowym jest zaś to po jego prawej stronie: zarezerwujmy je dla najważniejszej lub najstarszej osoby.

10. Tematy przy stole: w celu zachowania przyjemnej atmosfery lepiej unikać rozmów na tematy mogące uchodzić za kontrowersyjne: polityka i religia powinny poczekać na inną okazję.

11. Toast: zwyczajowo wznoszony jest winem, między daniem głównym a deserem.

Część 1

 

Zdjęcie dzięki: nathanhgray.files.wordpress.com

Polecane wpisy