W poprzednim artykule pokazaliśmy wam od czego zacząć, aby zbudować pozytywny wizerunek firmy. Opisane tam działania to tylko wstęp do tego co chcemy osiągnąć. Dziś przedstawimy wam jakie kolejne kroki powinna podjąć firma, aby w oczach klientów prezentować  się tak jak zakłada strategia.

Dowiedzieliście się już, że bardzo ważną kwestią jest to aby mieć spójne działania komunikacyjne, które podzielić możemy na działania wzmacniające materialne elementy wizerunku, działania relacyjne i działania sprzedażowe.

Działania wzmacniające materialne elementy wizerunku

Materialne elementy wizerunku obejmują m.in. logo i zasady jego użycia, papier firmowy, stopkę e-mailową, czcionki dozwolone w materiałach marketingowych przygotowywanych wewnętrznie i przez zewnętrznych grafików, kolory, grafikę dopuszczalną w materiałach drukowanych i na stronie internetowej, zdjęcia, wzory ofert, prezentacji, koperty, wizytówki, szatę materiałów marketingowych czy gadżetów itp. To jak przedstawiamy naszą firmę wizualnie odgrywa kluczową rolę w budowaniu wizerunku. W tym elemencie ważne, aby przyjrzeć się stronie internetowej która jest wizytówką firmy. Warto zatem zadbać o to, aby jej wygląd nie był przestarzały, a zamieszczone treści jasne, przejrzyste, a przede wszystkim spójne i zrozumiałe dla odbiorców. Sam przekaz nie powinien budzić wątpliwości co do tego czym firma się zajmuje. Ważne są także social media. Dzisiaj to właśnie tam przeniosło się budowanie wizerunku. Warto więc korzystać z facebooka, instagrama, twittera czy youtube.

Działania relacyjne

W skrócie służą one budowaniu relacji z potencjalnymi klientami oraz podtrzymaniu dobrych stosunków z obecnymi. Niestety często marki zapominają, jak dużą wartością są ich obecni klienci. Nie dbają o nich i koncentrują się wyłącznie na pozyskiwaniu nowych klientów. Zdobycie odbiorcy to jedno, ważne aby go przy sobie zatrzymać. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie badania satysfakcji klienta, które powtarzać należy raz w roku. To dzięki temu zapoznamy się z tym jak nasz odbiorca tu i teraz nas widzi. Poza tym badania mogą być doskonałym źródłem promocji dla firmy, pod warunkiem, że będzie można pochwalić się pozytywnymi wynikami.

Działania sprzedażowe

Wizerunek firmy wzmacnia sprzedaż usług i produktów. Zbudowany wizerunek wpływa bezpośrednio i pośrednio na sprzedaż. Do najczęstszych działań sprzedażowych zaliczamy kampanie marketingowo-sprzedażowe. Jest to po prostu promowanie produktu lub usługi do określonej grupy docelowej. Coraz częściej kampanie takie prowadzi się w mediach społecznościowych. Nie znaczy to, że nie używa się dziś emaili czy nie robi się tego telefonicznie. Takie działania muszą być dostosowane do grupy docelowej. Dobrym sprawdzającym się rozwiązaniem, które wspiera działania sprzedażowe są warsztaty i szkolenia dla potencjalnych klientów. Oczywiście nawet do tego trzeba się odpowiednio przygotować.

Podsumowując, żeby nasza firma była odbierana jak chcemy trzeba spełnić wszystkie te wskazówki. W końcu chcemy aby nasze przedsiębiorstwo prosperowało z zyskami. Bez marki o silnym wizerunku nie uda nam się długo utrzymać na rynku.

Polecane artykuły