Już 28 lipca uroczyście zostanie rozpoczęty coroczny Jarmark św. Dominika.  Tradycją jest, że jarmark zaczyna się w ostatnią sobotę lipca i trwa aż 23 dni. Impreza organizowana jest przez Międzynarodowe Targi Gdańskie i znana jest z niezliczonej ilości atrakcji, które co roku przyciągają tłumy turystów.

Historia

Jarmark św. Dominika to 758 lat tradycji, w tym 6 milionów odwiedzin i ponad 1000 kramów. Historia tego eventu sięga aż 1260 roku. Wtedy do Gdańska przyjeżdżali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i grupy aktorskie. Jarmark był niewątpliwie znanym w świecie, a co ważne systematycznie organizowanym wydarzeniem. Dopiero II wojna światowa zakończyła na pewien czas tę tradycję. Do jarmarku wrócono dopiero w 1972 roku, jednak wtedy była to impreza przede wszystkim handlowa, umożliwiająca zakup deficytowych towarów. Właśnie wtedy też symbolem imprezy został kogut.

Atrakcje

Jeżeli marzy ci się wycieczka na London Eye, to w Gdańsku będziesz miał możliwość spełnić częściowo swoje marzenie bowiem jedną z atrakcji jest ogromne diabelskie koło. Wysokie na 50 metrów nad poziomem morza koło widokowe to najlepsza, połączona z dreszczykiem emocji jakość zwiedzania Gdańska. AmberSky wyposażone jest w 36 ośmioosobowych, klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli, w tym jedną kabinę VIP ze szklaną podłogą. Przejażdżka trwa około 15 minut.

Symbolem jarmarku jest kogut dlatego też nie dziwi, że część zabaw jest związana właśnie z nim. Przykładem tego może być gra miejska na tropie koguta, która prowadzi przez cztery stanowiska, zlokalizowane w jarmarkowych punktach informacyjnych. Łatwo je odnaleźć, bo przy każdym znajduje się figura koguta, który jest symbolem Jarmarku św. Dominika. Poza tym wszędzie możesz spotkać kukurynkę, koguty maskotki jarmarku i co najważniejsze nie zapomnij aby dotknąć figury koguta na szczęście.

Oczywiście jest wiele innych możliwości spędzenia wolnego czasu na Jarmarku św. Dominika. Warto odwiedzić bramę zakochanych, drzewo poznania czy wziąć udział w książkokrążeniu polegającym na wymianie między sobą książek. Dla osób pragnących odpocząć najlepszy będzie zielnik miejski lub koławka& ławkakoło. Właśnie tam będzie się można wyciszyć i zrelaksować.

Informacje w pigułce

Handel trwa codziennie od 10.00 – 20.00.  Na wszystkie koncerty Jarmarku św. Dominika wstęp jest wolny, a program imprezy znajduje się na stronie http://www.jarmarkdominika.pl/kalendarz/.  Pod samą sceną jest wyznaczona strefa dla niepełnosprawnych podczas koncertów. Osoby poruszające się na wózkach proszone są o zgłoszenie się do ochrony przed rozpoczęciem koncertu. Mapkę punktów informacyjnych, zmiany ruchu oraz parkingów znajdziecie również na stronie jarmarku.

Jeżeli zastanawiasz się czy warto jechać do Gdańska to lepiej nie rób tego dłużej tylko po prostu tam jedź. Jarmark św. Dominika to po prostu coś co trzeba zobaczyć chociaż raz w swoim życiu. Ponadto uczestnicząc w jarmarku wpisujemy się w historię i tradycję tej imprezy, która trwając już od tylu wieków z pewnością jeszcze długo będzie organizowana.

Polecane artykuły