Zakaz targów w niedzielę byłby hamulcem dla ich rozwoju. Nie bez przyczyny wystawcy i organizatorzy bali się tego co przyniesie ustawa ograniczająca niedzielny handel. Czy faktycznie jest się o co martwić?

 

Kiedy w ubiegłym roku partia rządząca ogłosiła, że będzie chciała wprowadzić ustawę zakazującą handlu w niedziele, podniosły się głosy, że będzie to początek końca polskiej gospodarki. Początkowo faktycznie ograniczenia mogły utrudnić życie milionom Polaków. Finalna wersja nowego prawa różni się jednak od pierwowzoru. Według ustawodawcy polska gospodarka ma łagodnie przyzwyczaić się do zakazu handlu we wszystkie niedziele. Tu pojawia się jednak pytanie. Czy ta ustawa obejmuje również targi wystawiennicze?

Trzydziestego pierwszego stycznia tego roku ustawa została podpisana. Ograniczenia jeszcze nie weszły w życie, a sieci sklepów już zapowiadają zmiany w czasie pracy zatrudnionych ludzi.

Czy uczestnicy targów również będą zmuszeni przeorganizować swoją pracę i wykreślić część niedziel ze swoich kalendarzy?  Uspokajamy, nowe prawo wejdzie w życie w marcu 2018 roku, jednak po wielu zmianach zakaz nie będzie obejmował targów wystawienniczych. Jak czytamy w ustawie zakaz  nie obowiązuje w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych.[1]”

Dlaczego nowa ustawa nie dotyczy targów? Polska Izba Handlowa zaproponowała poprawkę, która wyłączyła targi i wystawy spod zakazu handlu w niedzielę. Sejm, senat oraz Prezydent uznali, że propozycja zmiany jest dopuszczalna i takie eventy mogą odbywać się w każdą niedzielę.

Organizatorzy oraz uczestnicy targów mogą więc odetchnąć z ulgą i spać spokojnie. Nowe prawo nie ograniczy niedzielnych targów, a to pozwoli na ich dalszy rozwój i przede wszystkim promocję. Dodatkowym plusem jest z pewnością fakt, że brak konkurencji pracujących galerii handlowych może wpłynąć na zwiększenie liczby klientów. W szczególności, że wiele wystaw odbywa się w weekendy, często w samą niedzielę.

[1] Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, Dz.U. poz. 305, art. 6

Źródła:

  1. http://polfair.pl/aktualnosci/ograniczenie-handlu-w-niedziele—poprawki-pipt-uwzglednione
  2. Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, Dz.U. poz. 305, art. 6
Polecane artykuły