Tuż obok hali sportowej Spodek wyrasta wielki czarny prostopadłościan. To Międzynarodowe Centrum Kultury, które wraz z wymienioną halą widowiskową oraz siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia  stanowią istotne elementy przestrzeni kulturalnej w tym mieście. Oczywiście konkurencja wśród takich obiektów jest duża, dlatego pokażemy  wam, że MCK jest godne odwiedzenia.

Międzynarodowe Centrum Kultury  powstało w 2015 roku. Był to ostatni element tzw. Strefy Kultury, której budowę rozpoczęto w 2006 roku.  Katowice jako miasto kultury miało utwierdzić powstanie powierzchni, gdzie w niedalekiej odległości usytuowane zostaną miejsca kulturalne, sportowe, edukacyjne i biznesowe. Tak się właśnie stało. W 2008 roku ogłoszono konkurs na budowę Międzynarodowego Centrum Kultury, który ostatecznie wygrał warszawski JEMS Architekci. W wymogach konkursu zapisano, że nowy obiekt ma nie tylko szanować modernistyczne sąsiedztwo, ale powinien też w swojej bryle uwzględnić przebieg historycznej trasy, łączącej miasto z położoną na północny-wschód dzielnicą Bogucice.

Celem wybudowania MCK było stworzenie centrum, które będzie łączyło funkcję kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową i widowiskową.  Obiekt przeznaczony jest na 15000 uczestników, a przestronna sala wielofunkcyjna może pomieścić aż 8000 osób. Ponadto nowoczesna i dobrze wyposażona sala audytoryjna pomieści 600 widzów. To doskonałe miejsce na uroczyste gale konferencyjne i kongresowe. Oprócz tego w MCK mamy 26 sal konferencyjnych, salę balową,  pokoje VIP-owskie, centrum biznesu i nowocześnie zaprojektowane foyer.

Konstrukcja Międzynarodowe Centrum Kongresowe to połączenie  stali, drewna i betonu. Oparto ją o szlachetne materiały, z zewnątrz i w foyer wykorzystano czarną ażurową siatkę cięto-ciągnioną, we wnętrzach konferencyjnych: drewno i beton. To wszystko tworzy niesamowitą i wyjątkową przestrzeń idealną do organizacji spotkań biznesowych, rozrywkowych i wiele innych.  Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest wyposażone w multimedialny sprzęt pozwalający na komunikację z odwiedzającymi i sprawną organizację każdego wydarzenia.

MCK jest popularnym miejscem targowym i wystawienniczym. Od maja 2016 roku odbyło się tam ponad 300 wydarzeń, m.in. 45 dużych imprez targowych, 84 kongresy i konferencje, blisko setka spotkań i szkoleń. Międzynarodowe Centrum Kongresowe to arena takich wydarzeń jak: Europejski Kongres Gospodarczy, 4 Design Days, Food Show, Health Challenges Congress, Intel Extreme Masters,  Festiwal Tauron Nowa Muzyka, Kongres Prawników Polskich, ProfiAuto Show 2017, Koncert zespołu GORILLAZ, Kongres Polskiego Towarzystwa Urologicznego i wiele innych.

Warto wspomnieć również o nagrodach jakie centrum zdobyło, a były to:

  •         Grand Prix Architektura Roku Województwa Śląskiego 2015
  •         Meeting Planner Power Award 2015 – najlepsze centrum kongresowe w Polsce
  •         Bryła Roku 2015
  •         TOP Inwestycja Komunalna 2015
  •         Najlepszy obiekt architektoniczny roku 2015 – Nagroda SARP
  •         Grand Prix Nagrody Architektonicznej Polityki 2015
  •         Grand Prix dla MCK w konkursie na Najlepszą Przestrzeń

Podsumowując, Katowice mogą poszczycić się niesamowitym centrum targowym. Widać, że miasto stara się odejść od wizerunku przemysłowego na rzecz kulturalno-biznesowego. Co więcej trzeba przyznać, że jego działania przynoszą sukcesy, a stworzenie MCK jest tylko jednym z jego elementów. Dlatego, jeżeli ktokolwiek do tej pory zastanawiał się czy warto tam jechać, odpowiadamy że warto.

http://www.mckkatowice.pl/pl/

Polecane artykuły