Nie ma chyba osoby która nie słyszałaby o Międzynarodowych Targach Poznańskich. Uznawane za jedno z najlepszych miejsc do wystawienia się w Polsce, ma bogatą historię i doświadczenie. Ponadto może pochwalić się niesamowitym zapleczem. Niewątpliwie jeżeli ktoś był tam raz wróci po raz kolejny, dlatego dzisiaj przedstawimy wam to miejsce od podszewki.

 

Po Expo Kraków przyszedł czas na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Niewątpliwie ta stolica Wielkopolski jest jednym z najważniejszych i najważniejszych miejsce gdzie organizowane są targi. Oto najważniejsze fakty o poznańskich targach.

 

Historia

W 1921 roku  powstały Międzynarodowe Targi Poznańskie. To sprawia, że są one  jednym z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. Z inicjatywy poznańskiego kupiectwa w dniach 28 maja – 5 czerwca odbył się  I Targ Poznański, wystawa o charakterze krajowym. Z kolei w 1927 MTP przystąpiło do Światowego Zrzeszenia Przemysłu Targowego UFI. Dwa lata później zorganizowano z inicjatywy Cyryla Ratajskiego Powszechna Wystawa Krajowa, stanowiącą przegląd dorobku gospodarczego i kulturalnego Polski. Ekspozycje na 65 hektarach zwiedziło 4,5 miliona osób. Lata trzydzieste były dla MTP złotym wiekiem, jednak jak większość polskiego dorobku i tu wojna doprowadziła do upadku.  Lata czterdzieste to okres odbudowy ze zniszczeń wojennych. Kolejne lata dla Międzynarodowych Targów Poznańskich to rozwój zarówno programu wystawienniczego targów, salonów specjalistycznych, jak i niezbędnej do jego realizacji bazy. Pierwszymi targami po wojnie były XX Międzynarodowe Targi Poznańskie, w 1947 roku. Dziewięć lat później zapadła decyzja o organizowaniu targów dwa razy w roku – wiosną i  jesienią. W latach sześćdziesiątych nastąpił gwałtowny rozwój targów. Przez lata MTP pracowało na swoją dobrą renomę. W 2015 w 100 % Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się własnością miasta Poznań.

 

Osoby zarządzające

Obecnym prezesem zarządu jest pan Przemysław Trawa, który z poznańskimi targami związany jest od 1983 r. W latach 2007 – 2009 pełnił funkcję Prezesa Zarządu. Dwukrotnie obejmował stanowisko Wiceprezesa Zarządu MTP (w latach 1996 – 2007 oraz 2009 – 2014). Wiceprezesem MTP jest pan Tomasz Kobierski absolwent Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz studiów menedżerskich Advanced Management Program w IESE Business School w Barcelonie. Od początku swojej kariery zawodowej (w 1998 roku) jest związany z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Oczywiście na sukces targów pracuje więcej osób w tym cała dyrekcja składająca się z pięciu osób.  Dyrektor grupy produktów jest Filip Bittner, Bartosz Zeidler oraz Wiesława Galińska. Dyrektor Poznań Congress Center jest Elżbieta Roeske, a Dyrektorem ds. targowych usług technicznych jest Zbigniew Józefiok.

 

Tereny MTP

MTP znajdują się na 25. miejscu wśród europejskich ośrodków targowych pod względem wielkości posiadanej infrastruktury. Są właścicielem 212,5 ha terenu, w tym wystawowego z obiektami oraz administracyjnymi o wielkości 22,9 ha. Targi dysponują siedemnastoma przestronnymi, klimatyzowanymi pawilonami, wieloma przestrzeniami do rozmów i spotkań biznesowych, zapleczem bankietowym, a także terenem otwartym z możliwością parkowania, który pomieści do 2 000 samochodów.

 

Nagrody i wyróżnienia

W 2018 roku MTP zostało nagrodzone w kilku konkursach.Po pierwsze pan Przemysław Trawa i Cavaliada otrzymali statuetki  Sukces Roku 2018. Poza tym również Hesja nagrodziła Międzynarodowe Targi Poznańskie. Z kolei czytelnicy „Głosu Wielkopolskiego” nagrodzili Cavaliadę, która okazała się poza tym sportową imprezą roku w Poznaniu. W 2017 Międzynarodowe Targi Poznańskie zdobyły nagrodę w kategorii EDUKACJA w konkursie POLISHOPA HONEYCOMB AWARD 2017. W 2016 roku MTP otrzymało Odznakę Honorowa Polskiej Izby Systemów Alarmowych, Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Przemysław Trawa otrzymał nagrodę Orzeł Eksportu w woj. wielkopolskim w kategorii Osobowość Eksportu oraz wiele innych w latach wcześniejszych.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

MTP chętnie angażuje się w pomoc innym. Jest m.in. sponsorem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Filharmonii Poznańskiej im Tadeusza Szeligowskiego, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS oraz Poznańskich Słowików- Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej.  Międzynarodowe Targi Poznańskie działają charytatywnie. Współpracują z CARITAS POLSKA. Cyklicznie przekazują darowizny finansowe oraz przedmioty na aukcje WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. Ponadto wspierają organizowane dla mieszkańców poprzez akcje LATO Z MTP, czyli plaża dla wszystkich chętnych w czasie letnich wakacji. Wspierają również inicjatywy służących mieszkańcom Poznania przez Konsorcjum Marki Poznań, Poznań Przyciąga Najlepszych, Ambasador Akademickiego Poznania. Poza tym targi poznańskie wspierają aktywność fizyczną m.in. Cavaliada, Maraton Poznański czy Poznań Bussines Run.

Jeżeli jeszcze nie byliście w MTP zachęcamy was do tego jak najszybciej. Bez wątpienia jest miejsce warte odwiedzenia i uczestniczenia w organizowanych tam targach.

 

Polecane artykuły