Drony. Czy kojarzą nam się z vranżą targowo-wystawienniczą? Niekoniecznie… Mimo to i one znalazły swoje miejsce w targowym świecie. Wywiad z Panem Michałem Zagórskim.

1.Dziękuję za możliwość przeprowadzenia wywiadu z państwem. Targi dronów to brzmi inaczej… nie jak klasyczne targi książek czy pracy. Co spowodowało że ta branża postanowiła wejść w świat targów?

Tematyka dronów jest obecna na wydarzeniach targowych już od jakiegoś czasu, ale faktycznie przyszedł moment na to, aby tę branżę umieścić w jednej „klamrze”. Stąd też pomysł aby stworzyć markę Poznań Drone Expo, której już sama nazwa wskazuje na zakres ekspozycji. To właśnie dzięki Poznań Drone Expo chcemy przybliżyć tematykę statków bezzałogowych i ich niezwykłej uniwersalności, wielozadaniowości targowym gościom.

2.Co targi dronów mają dać zwykłemu czlowiekowi? Co chcecie przekazać tym eventem?

Przeciętnemu Kowalskiemu tematyka dronów kojarzy się z małymi urządzeniami, którymi „pobawimy” się przy okazji np. komunii kupując je na prezent lub, w znacznej większości, nagrywaniem filmów – czy to ślubu, czy krajobrazu. Tyle tylko, że targi Poznań Drone Expo pokazują świat dronów z innej perspektywy, od strony profesjonalnego zastosowania i możliwości wykonywania z pozoru niewykonalnych dla człowieka zadań. Tutaj dowiemy się również o tym, że aby wzbić w powietrze profesjonalny sprzęt, wymagane jest odpowiednie szkolenie i znajomość przepisów prawa. Ich nieprzestrzeganie może bowiem skutkować wieloma nieprzyjemnościami dla operatora.

3.Do jakich branż kierujecie to wydarzenie?

W zasadzie drony, wyposażone w dodatkowe urządzenia peryferyjne, są w stanie wykonać zadania dla każdej z dziedzin gospodarki. Mówimy tutaj o wykonywaniu zadań dla budownictwa, np. trójwymiarowe mapowanie obiektu czy także inspekcji i monitorowania postępu prac budowlanych. Z dronów z powodzeniem korzystają Lasy Państwowe, służby mundurowe – Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna. Drony znajdują zastosowanie w Straży Miejskiej – popularne ostatnio antysmogowce – i tutaj podczas targów zostanie zaprezentowany w pełni wyposażony do tego typu zadań dron z mobilnym laboratorium sprawdzającym jakość powietrza. Z usług dronowych korzysta również rolnictwo, ogrodnictwo – możemy wykonać dzięki nim opryski czy sprawdzić stan naszych upraw pod kątem szkodników. Kolejną branżą jest energetyka, a więc inspekcja stanu sieci przesyłowych, wyszukiwanie uszkodzeń linii, badanie stanu technicznego obiektów. Usługi dronów doceniają również służby ratownicze – możemy dzięki dronom np. poszukiwać zaginione w górach osoby, branża logistyki – drony z powodzeniem przenoszą przecież ładunki. Tych zastosowań jest niezwykle dużo, a do rozmów z wystawcami zapraszamy tak naprawdę wszystkich, którym drony mogą pomóc i ułatwić pracę.

4.Wiem że macie kilka paneli tematycznych (blok i strefe) mógłby Pan coś więcej o tym opowiedzieć?

Zadaniem paneli tematycznych będzie przedstawienie całej otoczki wokół dronów. Kolokwialnie mówiąc „z czym to się je”. Porozmawiamy zatem o tym czym tak naprawdę są drony, do czego mogą służyć, jakie zadania możemy im „zlecić”, jakie wymogi musimy spełnić jako operatorzy dronów profesjonalnych, z jakimi zagrożeniami mamy do czynienia – bo przecież drony mogą zostać wykorzystane w niewłaściwy sposób – ta część została ujęta pod tematem „Drony w mieście”. Porozmiawiamy o wykorzystaniu dronów w energetyce – o ich roli bedą mówić przedstawiciele operatorów sieci dystrybucyjnych oraz przesyłowych, właściciele elektrowni fotowoltaicznych oraz wiatrowych oraz przedstawiciele najważniejszych firm działających w branży BSP (Bezzałogowe Statki Powietrzne).  Jeden z paneli dotyczył będzie służb mundurowych, a także rolnictwa i szerokiego wachlarza usług skierowanych do tej branży. Podczas targów poznamy także założenia szkolenia na operatorów VLOS (dronów w zasięgu wzroku).

5.W jakim kierunku idzie branża dronów? Czy jej rozwój wiąże się ze zwiększoną ilością targów?

Trudno powiedzieć czy determinantem rozwoju branży dronów jest zwiększona ilość imprez targowych. Wprost mówiąc raczej nie. Skierowałbym się ku stwierdzeniu, że to stawiane przed dronami wyzwania i zadania wpływają na rozwój całej branży. Targi mają przede wszystkim służyć rozpowszechnianiu i utrwalaniu w świadomości zwiedzających, że wiele zadań, wiele doskonałych jakościowo raportów, wiele ciężkiej i żmudnej pracy może zostać wykonane właśnie za pomocą „bezobsługowców”. Dzięki nim możemy szybciej wykryć usterkę, wysłać sprzęt tam, gdzie człowiek byłby mocno narażony na niebezpieczeństwo, wykonać zadanie niemożliwe dla człowieka. Sprzęt, który będzie zaprezentowany podczas targów, daje nam niesamowicie szeroki obszar działań, w którym możemy go wykorzystać. Ta wiedza, przekazana przez pasjonatów, specjalistów, przez Wystawców Poznań Drone Expo jest właśnie clue całego przygotowanego przez nas wydarzenia, po raz pierwszy w takiej odsłonie

Więcej o evencie tutaj.

Polecane artykuły