Targi. Wydaje, że każda branża ma swoje wystawy targowe. Ale czy wszystkie są warte czasu i kosztów? To zależy. Skupmy się dziś na Bożym Narodzeniu.

Jeśli tylko myślisz o Świętach Bożego Narodzenia w listopadzie i grudniu, nie tracić czasu i nie wybieraj się na świąteczne targi. Możesz równie dobrze przespacerować się po świątecznych korytarzach w centrum handlowym. Dowiesz się tam wszystkiego, co trzeba wiedzieć, w zaledwie kilka minut. Jedyną wadą jest to, że będziesz wyglądać jak wszyscy.

Jeśli jednak myślisz o świątecznym dekorowaniu przez cały rok – nie tylko w sezonie świątecznym – i jesteś podekscytowany nadchodzącymi świętami już latem, nie jesteś typowym dekoratorem. Powinieneś wziąć poważnie pod rozwagę uczestnictwo w targach świątecznych.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są to targi na niekończącą się imprezę, w których przedsiębiorstwa oferujące wino czy produkty do jedzenia zachęcają do zakupu ich towarów. Pokazy podczas takich targów są naprawdę edukacyjne i jest okazją do spotkania przedstawicieli innych firm, tym potencjalnych nowych dostawców.

Dlaczego warto iść na targi? Istnieją trzy podstawowe powody:

1. Edukacja. Możesz uczestniczyć w warsztatach i szkoleniach prowadzonych przez ekspertów.
2. Towarzystwo. Można spotkać ludzi o takich samych zainteresowaniach i jest to okazja do wymiany pomysłów i poglądów.
3. Dostawcy. Możesz spotkać najnowsze firmy sprzedające interesujące cię produkty.

Wystawcy zdają sobie z tego sprawę, że muszą starannie wyważyć aspekty edukacji, socjalizacji i dostawców. Każdy element jest tu niezależny, ale także potrzebny do sukcesu pozostałych. Podobnie jak stołek o trzech nogach, jest idealnie, gdy wszystkie trzy nogi są takiej samej długości. Jeśli jednak stracisz jedną z nóg, stołek się nie utrzyma.

Niestety, nie ma zbyt wielu targów w branży świątecznej. Największym jest Christmasworld (christmasworld.messefrankfurt.com) w Niemczech, odbywające się zazwyczaj pod koniec stycznia. Termin może wydawać się dziwny, jednak ma on sens dla dużych detalistów. Starają się oni identyfikować z trendami na dany rok z dużym wyprzedzeniem, aby mogli zamówić ogromne ilości produktów w odpowiednim terminie.

Istnieją także inne stałe wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, które zostały zaprojektowane specjalnie dla dystrybutorów i zazwyczaj utrzymywane są w całorocznych centrach wystawowych. AmericasMart w Atlancie i Dallas Market Center, to kilka dobrych przykładów. Miejsca te są niczym niekończąca się ekspozycja na targach z uwzględnieniem nisz rynkowych, w tym Bożego Narodzenia. Jednak w żadnym z nich nie można się przyzwyczaić do ludzi, którzy wręcz śledzą potencjalnych klientów i stale pytają się czy nie potrzebujesz choinek lub łańcuchów LED.

Wyróżniające są Targi Christmas Expo (www.ChristmasExpo.com) w Stanach Zjednoczonych. Zostały one zaprojektowane specjalnie dla dekoratorów, a nie sprzedawców. Przyciągają ludzi z całego świata i mają bogate oferty wystawców. Na przestrzeni lat pojawiły się także inne wydarzenia, ale bardziej o regionalnym charakterze. W Texasie odbywa się kilka bardzo dobrych imprez (www.lone-gwiazdkowy-holidays.com) jak również inne wydarzenia rozrzucone po całym kraju. Sztuką jest znaleźć takie, który nas najbardziej interesuje.

W ubiegłym roku odbyły się także pierwsze targi świąteczne w Polsce. Christmas Expo (www.christmasexpo.pl) miało miejsce w warszawskim Centrum MT Polska. Wydarzenie cieszyło się dużą popularnością. Więcej na temat tej imprezy można przeczytać tutaj.

Wielu uczestników organizuje rodzinne wakacje wokół świątecznych targów. Kiedy ty poznajesz najnowsze trendy związane z dekoracją, reszta rodziny jest w pobliżu i świetnie się bawi odwiedzając poszczególne stoiska. Jest to ciekawe połączenie obowiązku z przyjemnością.

Tak więc, czy powinieneś uczestniczyć w takich targach? Koszty podróży mogą być duże, nie mówiąc już o inwestycji czasu. Jednak słuchanie ekspertów może zaoszczędzić wielu godzin bólu głowy. Rozmowa z innymi ludźmi o tych samych pasjach dekoratorskich może być ożywcza. Spotykając się z dostawcami i nawiązanie z nimi osobistych relacji jest bezcenne.

Podsumowując, uczestnictwo w targach świątecznych, to inwestycja na tak wiele różnych sposobów.

Polecane artykuły